| mihai03081998 a întrebat:

Incep intai cu exemplu.
Ati vazut ca la majoritatea filmelor / serialelor cand este filmat un anumit actor sau mai multi se vede doar el si in spate putin blurat.
Cum fac ca si eu, atunci cand filmez, sa fac asa? Adica este de la camera sau din programul de editat?
Dispun de camera video Sony HDRCX240EB
Multumesc anticipat, funda!
Craciun fericit!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu conteaza camera. Daca obiectul focalizat e la 1m, iar celelalte obiecte sunt la 2m sau mai mult, atunci e normal sa nu aiba focalizare pe obiectele de la 2-3m si vor apare in ceata.
Daca obiectul focalizat e la 20m, celelalte obiecte vor fi sa zicem la 21m, 22m, prin urmare diferenta dintre obiectul focalizat la 20m si celelalte obiecte aflate tot cam la 20m este mica, focalizarea se mentine si ies toate obiectele clar.

Mai e si diafragma ( orificiul prin care intra lumina). Daca diafragma e larga, focalizarea se face numai prin lentile si distanta e esentiala pentru focalizare, asa incat obiectele aflate la alta distanta vor iesi blurate. Daca diafragma e mica, atunci acel orificiu fiind mic, tine loc si de lentile, detaliile ies mai bine, chiar daca obiectul nu e bine focalizat si in cazul asta se obtine mai putin efect de blurare pentru obiectele dintr-un plan mai indepartat.

http://www.foto-magazin.ro/......l_open.php

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Este camera. Practic focalizeaza in apropiere rezultand blurarea restului.

| mihai03081998 explică (pentru cristimihailov):

Aha, eu nu vad sa am asa ceva la a mea.
Ok, am inteles.

| halogen001 a răspuns:

Cand se filmeaza de aproape, obiectele aflate la distanta mai mare vor apare blurate. Daca se filmeaza de la distanta mare, toate obiectele sunt practic la aceeasi distanta si nu mai ies blurate.

| mihai03081998 explică (pentru halogen001):

Deci nu conteaza camera sau tu spui pentru a mea?

| mihai03081998 explică (pentru halogen001):

Multumesc frumos de raspuns.

| halogen001 a răspuns (pentru mihai03081998):

Cu placere.

| halogen001 a răspuns (pentru mihai03081998):

Nu conteaza camera. Daca obiectul focalizat e la 1m, iar celelalte obiecte sunt la 2m sau mai mult, atunci e normal sa nu aiba focalizare pe obiectele de la 2-3m si vor apare in ceata.
Daca obiectul focalizat e la 20m, celelalte obiecte vor fi sa zicem la 21m, 22m, prin urmare diferenta dintre obiectul focalizat la 20m si celelalte obiecte aflate tot cam la 20m este mica, focalizarea se mentine si ies toate obiectele clar.

Mai e si diafragma ( orificiul prin care intra lumina). Daca diafragma e larga, focalizarea se face numai prin lentile si distanta e esentiala pentru focalizare, asa incat obiectele aflate la alta distanta vor iesi blurate. Daca diafragma e mica, atunci acel orificiu fiind mic, tine loc si de lentile, detaliile ies mai bine, chiar daca obiectul nu e bine focalizat si in cazul asta se obtine mai putin efect de blurare pentru obiectele dintr-un plan mai indepartat.

http://www.foto-magazin.ro/......l_open.php