| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, intrebare simpla Mozila sau Chrome?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ultima versiune de Firefox e destul de rapida, si sta mult mai bine la capitolul privacy (intimitate): nu inregistreaza si nu trimite mai departe date, log-uri, etc

Insa pana acum Firefox a fost jalnic, astfel ca eu folosesc Chrome

Oricum, daca vrei sa vezi ce se potriveste mai bine cu nevoile tale (sistemul tau), e recomandat sa descarci 2-3 browsere, si sa le testezi pe toate.

Intai cu teste sintetice, ce redau viteza de deschidere a uneia sau mai multor pagini web.

Apoi
--deschizi tu frumusel un tab de YouTube, alegi un clip 1080p de circa 1 ora (un streaming de la un YouTuber cunoscut, ce are o calitate mare), si urmaresti consumul de procesor, RAM (si daca ai avea Win10 - si placa video) in Task Manager
Daca nu ai Windows 10, poti folosi GPU-Z, are un tab numit Sensors, acolo vezi cat de folosita e placa video (consum curent, voltaje, RPM ventilatoare, etc).

-- repeti testul cu acelasi clip in celelalte browsere.
Cu siguranta vei descoperi usor browserul care consuma mai putin RAM sau mai putin CPU.

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Chrome pentru sisteme mai bune, mozila pentru sisteme mai slabe, vorbesc din experienta, eu folosesc chrome

| LoveSleep a răspuns:

Chrome, clar.
Dar folosesc Mozila, pentru că am 3 ani de istoric acolo și îmi e lene să îmi amintesc cum se numea o melodie din a cărei titlu mai știu doar 2 cuvinte.

| Frank51 a răspuns:

As murii fara Chrome.

| Sn4k3 a răspuns:

Chrome

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Opera.
Sau Chrome.

| ywar a răspuns:

Mozilla Firefox, cu siguranta. Spun asta pentru ca tovarasul google chrome mai transmite si alte informatii pe unde nu trebuie, chiar si setat la sange.

| Yurisa a răspuns:

Eu foloseam Mozilla pana acum un an jumate pentru ca pe anumite site-uri pe care umblam si unde foloseam Adobe flash, imi mergea in 3 frame-uri, fara sa exagerez. Acum folosesc iar chrome si nu am de ce sa ma plang

| Alexuţ02 a răspuns:

Eu unul prefer Chrome.
De ce prefer Chrome? nu e mare diferenţă între ele şi cred că arată mai frumos decât Firefox-ul... acum na, după preferinţe.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Chrome

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La viteza sunt cam identice, dar Mozilla tine mai mult la confidentialitatea datelor, +unele siteuri cu continut mai "anti-social" merg greu pe chrome

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc Opera.
Dintre cele 2, aș prefera Chrome.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Firefox atat pentru mobil cat si desktop/laptop.
Pe scurt: evita Chrome deoarece e depasit pentru 2018.

Chrome pe mobil nici in 2018 n-are suport pentru extensii, pe Firefox ai adblock si alte extensii pe toate platformele.
Chrome mananca prea multe resurse, pana si Opera il bate in 2018 (mai are si VPN si Adblock incorporat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tor

| BostanDaniel1974 explică (pentru anonim_4396):

Salut tor are traducere in romana cum e la chrome in bara de sus cand apare traduce aceasta pagina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Da dar daca vrei limba romana il instalezi cu lb romana ( trebuie sa alegi la instalare) dar poti sa schimbi cand vrei

| BostanDaniel1974 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai inteles la chrome sus in bara principala iti traduce ori ce site

| anonim_4396 a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Da de ce ai avea nevoie avand in vedere ca engleza e universala si romana e materna

| Iunix a răspuns:

Chrome. E făcut de google, ce mai vrei?

| Kerre a răspuns:

Fiecare cu preferintele lor dar personal imi place si folosesc Chrome.

| IIIshaneIII a răspuns:

Folosesc firefox de cand ma stiu si mereu a mers bine, daca ai o rasnita de pentium 4 sau mai stiu ce antichitate nu o sa mearga bine nici un broswer, minim pentium dual core pe lga 1150 si minim 4gb ram si ar trebui sa mearga ok

| BostanDaniel1974 explică:

7la 4 pentru mozila mai vreau pareri

| NLS a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Https://benchmarks.ul.com/pcmark10

https://browserbench.org/JetStream/

http://www.netchain.com/Tools/v8/

http://dromaeo.com/

https://chromium.github.io/octane/

Incearca sa rulezi testele din linkul de mai jos pe diferite browsere.

Scoruri mai mari, reprezinta in teorie viteza mai mare.

Dar cel mai reprezentativ ramane compararea unui clip pe de calitate mare pe YouTube.

| AlexDarius3 a răspuns:

Chrome, sunt invatat cu el.

| Nevroza a răspuns:

Mozilla consuma mai multe resurse ca memorie dar e mai "faster", dar Chrome consuma mai putine resurse dar se misca un pic mai greu. Daca ai un PC mai slab nu cred ca se observa o mare diferenta. Eu folosesc Chrome pe laptopul meu cartof deoarece mi se pare ca are mai multe functii decat Mozilla, ca browser si nu ma deranjeaza ca e mai lent cu cateva milisecunde...

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Nevroza):

Ai sesizat cateva milisecunde? WOOOOOOOOW
CITEZ:
si nu ma deranjeaza ca e mai lent cu cateva milisecunde...

| Paula2018 a răspuns:

Eu raman fana Opera din toate punctele de vedere...

| deadhoe a răspuns:

Chrome, imi place noul update la design

| DoarAlin a răspuns:

Chrome sau Opera. Mozilla si UC sunt cele mai de rahat browsere, de la functii pana la performanta. Folosesc Chorme de 7 ani, si nu am avut vreo problema cu el, cu Firefox n-am putut naviga nici 1 zi intreaga.

| raz0000001 a răspuns (pentru DoarAlin):

Daca ai avut tu o experienta proasta nu inseamna ca toata lumea va avea. Generalizatul tau.

| DoarAlin a răspuns (pentru raz0000001):

Uita-te la celelalte raspunsuri, si altii au avut o experienta proasta. Cauta si pe google, vei vedea cati oameni au avut experiente proaste. Nu-i generalizat, este simplul adevar.

| raz0000001 a răspuns (pentru DoarAlin):

La fel si pentru Chrome, cauta pe google sa vezi cati au avut expriente proaste happy "Nu-i generalizat, este simplul adevar."

| Al3x998 a răspuns:

Chrome.

| Tpufan123 a răspuns:

Internet Explorer laughing)
Nu, glumesc, chrome normal!

| GanduriDeCafea a răspuns:

Chrome, are de unde sa pape RAM asa ca nu ma deranjeaza big grin

| ArmywCode a răspuns:

Mozilla. Cel mai bun browser, consumator minimalist pe resurse, ai ogramada de extensii si e simplu de utilizat. In schimb chrome mananca ram, e urat si merge greu. Plus ca iti incalca drepturile de intimitate.

| Savas10 a răspuns:

Chrome, cu Mozilla am avut probleme. Si cu Chrome am avut la un moment dat, probabil cu toate browserele o patesti macar o data, dar prefer Chrome.

| Arseia a răspuns:

Foloseste mozila, chrome a ajuns ca si internet explorer + va functiona mai repede

| TheAssasinShadow a răspuns:

Chrome e mai bun si mai rapid