| anonim_4396 a întrebat:

La ce e bun un antivirus pe Android?
Aplicatiile de pe Market sau Google Play, dupa parerea mea, sunt 100% fara virusi. Daca scoti ceva ce nu e de pe Market, nici nu te lasa sa instalezi, numai daca bifezi "Accepta locatii false".

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Android Market e sigur? Asta e parerea ta? Android Market este o platforma unde oricine poate urca orice tip de aplicatie fara vreo evaluare in prealabil sau fara a fi nevoie de aprobare. Autorii de virusi o pot folosi rapid pentru a distribui diverse amenintari catre milioane de utilizatori.
Sunt doi principali vectori prin care se pot raspandi VIRUSII. In primul rand, instalarea de aplicatii din alte surse. Pe Android, aplicatiile se pot instala de pe o locatie web, de pe SD card, pot fi descarcate in calculator (sau direct pe telefon) si instalate de oriunde.

In al doilea rand, prin Android Market. Orice fel de aplicatie poate fi urcata pe Market fara a necesita o verificare prealabila si in cele mai multe cazuri, aplicatiile de tip malware sunt scoase de pe market doar dupa ce sunt raportate de catre comunitate ca ar fi periculoase. Aceasta atitudine reactiva permite o fereastra de vulnerabilitate in care utilizatorii se pot infecta. Ca exemplu, o varianta a virusului GEMINI a infectat 50.000 de utilizatori direct de pe Android Market pana cand a fost scos.
Aditional, unii virusi, odata instalati pe telefon, descarca si instaleaza alte aplicatii periculoase.
Deci, pericole sunt!

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru neluL):

Si Android Market e tot una cu Google Play? Adica aplicatiile de pe Google Play nu sunt verificate de cei de la Google?

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Android Market a fost redenumit in Google Play Store. Aplicatiile nu sunt verificate decat dupa ce sunt raportate ca amenintari.

| AnonymousTPU007 a răspuns (pentru neluL):

Atunci ar fi bine sa-mi pun un antivirus pe telefon? Ajuta cu ceva?

| neluL a răspuns (pentru AnonymousTPU007):

Normal ca ajuta! Pe calculator nu ajuta? big grin Ar fi bine sa ai un antivirus pe telefon daca descarci jocuri, aplicatii din store.