| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

La ce ma ajuta memoria RAM in jocuri? Imi mareste viteza jocului micsorand riscul de a avea lag?

4 răspunsuri:
| PanaceuUniversal a răspuns:

Mareste capacitatea computerului de a ``citi`` informatiile create de joc.
Cu un RAM disponibil mai mic, procesorul e capabil sa citeasca segmente mai mici, ducand la operatiuni multiple ceea ce duce la atingerea potentialului maxim al procesorului si atunci apare lag`ul!

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru PanaceuUniversal):

Am 6GB RAM dintre care 4 GB sunt HyperX Fury ( http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ ) dar intrebarea e daca imi va rula FIFA 15 pe urmatorul sistem:

Procesor: Intel Pentium G2130 3.20 GHz

Placa Video: NVIDIA Gainward GeForce® GT 630 2048MB (stiu ca este cam slaba dar daca vei cauta pe youtube: "FIFA 15 gt 630" vei gasi multi care ruleaza FIFA 15 cu placi video cam la fel de slabe...)

RAM: 6 GB, dintre care 4 GB sunt HyperX Fury

OS: Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

Monitor: Acer AL1916

| Valentine_Eduard_1995 a răspuns:

Toate programele pe care le ai pe PC ocupa memorie RAM, asa ca daca ai mai multa memorie RAM, PC-ul o sa iti mearga mai bine si nu o sa mai ai lag.
Acum depinde si pe ce versiune ai windowsul
Daca il ai pe x86, adica pe 32 de biti, maximul de ram acceptat este de 2GB
Daca il ai pe 64 de biti, e bine fiindca o sa poti sa iti bagi cat ram vrei, daca ai o placa de baza buna fiindca placa de baza conecteaza totul impreuna deci, daca ai o placa de baza mai veche, s-ar putea sa nu iti recunoasca memoria RAM dupa ce o adaugi.
Eu iti recomand sa iti faci un upgrade la memoria RAM, daca ai deja 4GB, eu zici sa iti iei inca 4Gb ca sa iti ruleze jocurile si programele mai bine.

Funda? happy

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru Valentine_Eduard_1995):

Am Windows 7 Ultimate 64-bit SP1, placa de baza ASRock H61M-VG3, o placuta RAM 2GB Kingston, 1333MHz DDR3 si o placuta RAM HyperX FURY Blue 4GB, DDR3, 1600MHz, CL10, 1.5V ( http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ ).