| maphiotul a întrebat:

Salut
La transferul video printr-un cablu hdmi se pierde din calitate cu cat e cablul mai lung sau nu?
Mersi.

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

5-10 metri e ok nu sesizezi diferenta

| maphiotul explică (pentru aditimus):

Nuu...eu ma refer intre 1 si 3 metrii

| aditimus a răspuns (pentru maphiotul):

Cum ziceam mai sus pana in 5-10 m e ok nu e nici o diferenta

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nicio diferenta sesizabila la 5 metri distanta.
Folosesc HDMI de 1, 5m-2m la Playstation si de 5m la laptop.
La mai mult de 5 metri nu stiu dar nici acolo nu cred ca diferentele sunt sesizabile cu ochiul liber.
Pe ce ma bazez? pe faptul ca sunt cabluri HDMI care se vand la metraj!

| VoidEternal a răspuns:

Pana la 10 metri e ok daca e un cablu de calitate si nu sunt adaptoare sau alte improvizatii pe circuit. De exemplu eu am la birou un cablu tras din tavan pana in podea prin perete intr-o sala de conferinta, care conectat direct la laptop merge, dar conectat la un adaptor mini-display port nu mai merge, desi adaptorul si cablul sunt ok in sine.

Intre 1 si 3 metri nu se pierde nimic daca si cablul e in stare buna.