| KnoX18 a întrebat:

La un pc HP functionabil, i-am schimbat sursa cu una mai puternica, am inlocuit ramii cu o placuta hyperX compatibila si functionala si i-am schimbat pasta la procesor. Cand il aprind se aprind 5 secunde normal si dupa se aprinde becul rosu si bipuieste de 4 ori si nu am semnal video deloc iar placa video primeste curent doar alea 5 secunde cat se aprinde normal dupa se opreste coolerul de pe ea si raman doar cel suplimentar si cel pe cpu. I-am schimbat bateria de la bios cu una noua si i-am dat reset cmos, tot degeaba.
Care ar fi problema si daca am gresit undeva si cum as putea rezolva problema tinand cont ca era functional inainte?

2 răspunsuri:
| Roxin a răspuns:

Salut!

Prima greseala, sursa. Nu poti pune o sursa de capacitate mai mare pe o placa care nu a fost conceputa sa suporte mai mult decat sursa originala.
Daca restul pieselor sunt compatibile cu placa de baza, e in regula. Dar sursa e principala cauza.
Eu zic sa pui din nou sursa originala si vezi cum se comporta.

| floringabor a răspuns:

Eu cred ca nu sunt compatibile intre ele. La unitatea centrala nu se poate adauga tot ce vrei ci toate trebuie sa fie compatibile cu placa de baza