| PuținConteazăNumele a întrebat:

Mă puteti ajuta cu un sfat? Am nevoie de un pc, și am găsit pe niște siteuri, cum ar fi aici : https://www.calculatoareok.ro/......d-rom.html

Sau aici : https://www.samwise.ro/......-ddr2-4284

Întrebarea este, credeți că sunt de incredere? A mai comandat cineva până acum? Multumesc

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Chiar nu ai ce face cu banii.
PC Dell second hand la banii aia?!
laughing
De pe astfel de site risti sa primesti o caramida sau o placa din BCA in cutia frumos ambalata.
laughing

| PuținConteazăNumele explică (pentru gabicoo):

Păi gen, cel puțin pe al doilea site plata este rambuslaughing ce crezi?laughing

| gabicoo a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Nu stiu ce sa te sfatuiesc.
Daca te hotarasti sa cumperi o faci pe riscul tau.
Zici ca pe al doilea site e plata ramburs. Trebuie sa specifici, in comanda, ca doresti sa desfaci coletul inainte de a face plata. Asa eviti o țeapă.
Vezi daca poti contacta firma respectiva prin e-mail sau telefon si intreaba daca poti desface coletul inainte de achitarea comenzii. Baietii de la firmele de curierat sunt asa de grabiti ca te cheama pe tine in strada sa-ți iei pachetul. Ei nici nu coboara din masina.
Dar cine garanteaza faptul ca acel PC va functoina sau nu se va defecta dupa 1 săptamână.

| flixbuster a răspuns:

Eu am cumparat de la ambele firme - de la Samwise de mai multe ori si de la CalculatoareOK doar de doua ori. E drept, m-am dus fizic in magazin - insa nu am avut nici o problema. Firmele exista si fac business cu calculatoare SH, asta e clar.

Este important sa stii ca la pretul de 250 RON performanta este pe masura - de baza. Va merge office, muzica, internet (1-2 taburi in browser, nu cu zeci de taburi) si poate ceva filme. La jocuri nici sa nu te gandesti.

Din cele doua modele ar merita mai degraba cel de la CalculatoareOK datorita placii video Intel 4500 (chiar daca are HDD de doar 80 GB). Cel de la Samwise are o placa video mai veche Intel 3100 (bine, ambele sunt de 10 ani si peste dar 4500 stie decodare Full HD iar 3100 nu stie - daca nu gresesc) chiar daca are HDD de 160 GB. Eventual pentru niste RON in plus le spui sa iti dea un HDD mai mare dar placa video nu o poti schimba/upgrada.

| PuținConteazăNumele explică (pentru flixbuster):

Știu că pare ciudat, sau învechit, dar eu vreau să iau unul din pc urile acelea doar pentru a juca metin2 pe el, pe durata vacanței, atât, nu vreau cine stie ce jocuri noi, mă gândesc că nu are nevoie de foarte mari resurse, și că ar fi potrivite acelea pentru ceea ce vreau eu.

| flixbuster a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

E o idee foarte buna in general sa spui pentru ce vrei PC-ul daca nu stii (sau nu vrei) sa cauti singur cerinte minime pentru programe/jocuri.

Pentru Metin 2 pare OK unitatea. Fiind vorba de un joc, cu atat mai mult as alege unitatea cu placa video 4500 (mai buna).

Specificatiile Metin 2 aici: http://store.steampowered.com/app/550900/Metin2