| joJO332 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un wishlist (piese desktop gaming) pana in 4000 lei? Eventual in acei bani sa cuprinda si un monitor. Am primit niste raspunsuri, dar vreau sa vad si parerea altor persoane.
Sper sa raspunda persoanele care se ocupa in asa ceva, nu vreau sa trimiteti ceva doar ca sa fie trimis. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Back! SSD de 128, HDD de 1 TB, sursa acceptabila in conditiile de fata. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4265514/

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti-a facut colegul Bogdan, ti-am confirmat si eu. Era suficient sa te uiti la ce mai raspundem noi pe aria asta ca sa iti dai seama ca avem oleaca habar, in loc sa pui inca o data intrebarea...

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu m-am referit la faptul ca nu stiti nimic. Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am cautat si pe Youtube, chiar e foarte bun. Dar am pus din nou intrebarea pentru ca vreau si aote raspunsuri. o parte zic ca daca a raspuns deja acolo, nu mai are sens sa raspunda si ei. de aceea am facut asta. Daca e ceva, sterg.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

Nu e vorba de sters. Am vazut o gramada de intrebari ca a ta, am stat sa ii fac omului configuratie cu cele mai bune oferte ale momentului, ca dupa aia sa zica ca vrea sa il ia "la vara" sau ceva de genul. Deci daca chiar vrei sa iei sistemul in maxim o saptamana, pot sa ma uit sa incerc sa iti fac ceva diferit de ce ti-a facut colegul dincolo dar in cam aceiasi bani. Daca nu... asteapta sa se apropie momentul achizitiei si revino. Ideea e ca ofertele se schimba de la o saptamana la alta, si degeaba iti fac eu acum super-sistem de 4000, ca luna viitoare o sa fie 4800 sau 5000 acelasi sistem, dar poate ca unele componente chiar mai bune vor fi la promotie. Sper ca ai inteles ideea.winking

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Saptamana asta voi face comanda. Eu am creat acest wishlist. Ce parere ai? https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4264694/

| joJO332 explică (pentru joJO332):

Imi poti face tu un wishlist pana in 4000 lei? Eventual in acei bani sa fie si un monitor de 75 hz, ceva bun. Ceva preferabil ar fi 16 gb ram, 1 t HDD si 120 SSD, restul sa le alegi tu. Dar sa fie pentru gaming. Multumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

1. Memorii lente fara rost, gasesti la 3000 in preturi decente.
2. Hard as merge pe ceva de 2 TB cu buffer mai mare. Ce naiba, eu personal am hard intern de 4 TB de vreo 5 ani...
3. SSD-ul pentru sistem nu ar fi rau sa bagi unul de 256 GB. Raportul pret-capacitate mi se pare mai bun acolo, plus ca 120 se umple destul de repede, mai ales daca instalezi si 1-2 jocuri pe SSD.
4. Sursa aia e de tot rahatul. Se putea si mai rau, dar la un build de 4000 nu mi-as bate joc cu asa ceva. Ca o paranteza, cea mai valoroasa componenta la mine in calculator e sursa. Bine, undeva pe linga placa video, doar ca la placa video garantia s-a dus de ceva vreme, la sursa am 7 ani. Hai ca m-ai stirnit si tocmai am revenit acasa dupa o gramada de treaba prin oras... revin peste vreo 20 de minute cu un wishlist cu ce mi-as face eu de 4000 in momentul asta, presupunind ca renunt la monitorul actual. O ultima paranteza - daca ai un monitor de 1280X1024 sau o alta rezolutie de-asta mai mica decat full HD si esti multumit cu el, TINE-L! Eu am avut un rahat de full HD si am renuntat la el, mi-am reparat pentru a doua oara nemuritorul LG L1972H-PF, si iata-ma in 2020 cu un monitor de prin 2009...

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am un monitor varză! De aceea vreau sa cumpar unul nou acum mai bun.
Am ales 120 SSD doar pentru windows. Atat! HDD o sa folosesc doar pentru jocuri. Daca ai putea sa imi faci un wishlist in maxim 4000 lei in care sa contina si un monitor, e perfect. Apropo, acest pc sa aiba cerinte de gaming, placa si procesor pentru gaming. Multumesc pentru ajutor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gata, am revenit. Placa aia 1660 Ti e o afacere buna, INSA AMD au treaba asta cu bundle-ul de jocuri care chiar e pacat sa il ratezi, mai ales ca din combinatia procesor + pv AMD primesti si o reducere suplimentara de 15% la cel mai ieftin din cele doua - in cazul de fata, la procesor. Daca nu esti multumit, placa video o vinzi la un pret bun fara probleme... sau vezi cum faci sa ii faci retur si ramii cu licentele la jocuri.;) Am pus si placa de baza o idee mai rasarita, si memorii la 3000 pe care le-as forja un pic la 3200-3600 cu voltaj marit fara probleme. 5 ani garantie, daca se prajesc din motiv de overvolt oricum nu se poate demonstra si fac asta de vreo 20 de ani de fiecare data cand am ocazia - singurele memorii care mi s-au ars vreodata erau setate in parametrii lor, fara nici un overclock nimic.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4265478/
P.S. Sint idiot, am uitat de sursa. NU VREI monitor de 5 mersi pentru gaming, crede-ma. As vinde un rinichi pentru sursa, probabil. Bine, eu am sursa nemuritoare, cum ziceam - Seasonic Platinum Fanless 460 W, poti sa o cauti un pic pe net sa vezi ce e aia sursa cum se cade. Nu poti pastra din calculatorul actual carcasa/sursa ceva? Parca mi-ai raspuns dincolo ca aveai laptop, nu? :(

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

Ce monitor ai acum? De curiozitate. De multe ori la alea mai vechi e buba de setari, nu neaparat de faptul ca sunt vechi. Bine, al meu era monitor de top in 2009 cand l-am luat si amuzant e ca inca majoritatea astora noi sunt sub el la specificatiile esentiale...

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc! Crezi ca daca as chimba carcasa cu o carcasă AQIRYS, ar fi mai bine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

P.S. Cu monitorul poti sa iei un refurbished la maxim 300 RON cu 1-2 ani garantie, si chiar nu simti diferenta. Posibil sa iei chiar un model pe care s-ar putea sa il mai gasesti inca nou la peste 1000 RON. Uite, exemplu - https://www.pcmadd.com/monitor/monitor-dell-model-sx2210t-22-wide-sh.html

| joJO332 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am inteles. dar la partea cu carcasa? Ce zici?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

Eu am pus aia pentru ca permite asamblare gold. Carcasele care permit asamblare gold sunt mai spatioase si mai aerisite. Chit ca nu muti componentele prin ea in fiecare zi, e bine sa nu iti dai palme cand le bagi acolo. Crede-ma ca am avut destule carcase de-astea de doi lei si acum am una pe care am dat ridicol de mult pentru ce ofera - Corsair Obsidian 350D - dar ventilatoarele care au venit cu ea isi fac treaba de vreo 4-5 ani fara probleme, nu imi zbirniie de fiecare data cand lucreaza hardul, airflow-ul e de nota 10 (foarte important avand in vedere ca sursa mea e pasiva - fara ventilatoare, daca nu ti-e cunoscut termenul). AQIRYS aia mi se pare si mie misto la banii ei, dar e de preferat sa stii ca iti pui tu niste ventilatoare mai silentioase decat sa iei la ghici ceva cu ventilatoare no-name care lumineaza misto. Asa daca vrei chestii care lumineaza, iti recomand si tastatura, si placa de sunet externa, si casti, ca am cateva luni de cand le testez (Genesis RX85 RGB, Creative Sound Blaster G6, Creative SXFI Theater). Buba e ca astea trei te costa vreo 2500 RON... si castile nu cred ca au aparut inca la noi pe piata. A, da, si am si un mouse Sharkoon RGB pe care inca nu am apucat sa il scot din cutie. Sharkoon Light2 200, nici asta nu prea era la noi pe piata acum vreo luna cand am verificat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru joJO332):

Back! SSD de 128, HDD de 1 TB, sursa acceptabila in conditiile de fata. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4265514/