| Adrian_Kiru_M._2001 a întrebat:

Salut, mi-a intrat putina pasta termoconductoare la procesor pe pini dar nu l-am bagat inapoi in soket. daca il duc la un service ar putea curata acei pini?
e foarte putin pe margini.
Ms.

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa cureti procesorul folosind un spray cu aer comprimat, nu e scump, e maxim 15-20 lei la altex si te tine destul de mult timp. Daca zici ca e totusi doar pe margini, atunci ia o bucata de tifon (pansament) sau un servetel de hartie cat mai moale si sterge cu mare grija pinii. Nu folosi in nici un caz lavete de curatat, materiale sintetice sau din lana pentru ca astea acumuleaza electricitate statica si in momentul in care le-ai atins de procesor ai foarte mari sanse ori sa-l prajesti si sa nu iti mai mearga deloc, ori ii cauzezi mici defecte si sa nu stii de ce ai probleme cu pc-ul dupa. Data viitoare nu mai scoate procesorul din socket daca schimbi pasta, lasa-l acolo, mai bine scoti placa de baza cu totul, sau daca nu atunci culca unitatea pe o parte. Si nu pune multa pasta, o picatura cat un bob de mazare pe mijloc e mai mult decat suficient, sau doua picaturi cat jumate de bob una in stanga si una in dreapta mijlocului procesorului, pasta aia e acolo ca sa acopere golurile de aer dintre radiator si procesor nu sa stea bariera intre ele, cum vad ca pun unii inteligenti pe Youtube cu lingura o gramada de pasta pe procesor.

7 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Poate sa curete la service, indicat ar fi sa il duci daca nu te pricepi la electronica.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca este pasta siliconica, ce nu conduce curent electric, poti sa o lasi asa linistit, nu se intampla nimic

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Incearca cu o pensula mica finuta de desen cu putina benzina

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Are ceva argint in el e conductoare de caldura curatal...sa nu te cureti in buzunar de altul

| jagbetinte a răspuns:

Ai putea sa o cureti si tu, cu mare atentie indepartezi grosul si apoi cu ceva presiune (aer), elimini orice ramasita. Pasta termoconductoare nu ar trebui sa conduca curent electric, deci chiar daca ramane o mica cantitate, nu ar trebui sa fie vreo problema. Bafta!

| Arthiom a răspuns (pentru jagbetinte):

Tocmai asta e si problema, daca pasta este neconductoare electric atunci poate provoca contacte imperfecte la pinii murdari, fapt care poate cauza mai mult ca sigur probleme de functionare, iar daca pasta este conductoare electric atunci la fel avem o problema.