| Crissiks12 a întrebat:

Salut, mi-am achiziționat recent un router nou. Problema este că nu îl pot configura la rețeaua Telekom. Din câte am auzit utilizatorii acestei rețele de internet fix nu au reușit să configureze alte routere, decât cele oferite de ei. Exista vreo rezolvare la problema mea? Este legal ceea ce fac cei de la Telekom?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Ai deja ONT (care are si Wi-Fi), daca vrei router trebuie sa suni la ei sa iti seteze ONT in brigde si conectezi si configurezi routerul tau. Nu poti scapa de echipamentul de la ei.

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce retea ai la Telekom? Fibra, VDSL?

Poti conecta orice router, in orice retea, dar sunt anumite retele gen fibra sau adsl unde nu poti scapa de echipamentul lor, poti doar adauga echipamentul tau.

| Crissiks12 explică (pentru Intruder19):

Fibră optică

| Intruder19 a răspuns (pentru Crissiks12):

Ai deja ONT (care are si Wi-Fi), daca vrei router trebuie sa suni la ei sa iti seteze ONT in brigde si conectezi si configurezi routerul tau. Nu poti scapa de echipamentul de la ei.

| sierra1 a răspuns:

"Este legal ceea ce fac cei de la Telekom?"

nu ți-au dat ei router?

| Crissiks12 explică (pentru sierra1):

De la început mi-au dat, dar are deja 7 ani și nu mai răspunde cerințelor, se înfierbântă, decontează singur dispozitivele, etc.

| sierra1 a răspuns (pentru Crissiks12):

"are deja 7 ani și nu mai răspunde cerințelor,"

nu-ți place, pleci

| sierra1 a răspuns:

Ai un router wireless INCLUS (LEGAL)

https://www.telekom.ro/......ernet-fix/

| JicaContra a răspuns:

Este legal
atat timp cat ai semnat contractul, trebuie sa il respecti
ori, daca ai fost de acord sa platesti routerul de la ei, sau sa platesti chirie pentru router, atunci ei sunt acoperiti

in alta ordine de idei, pe ce tip de cablu iti intra internetul in casa? vdsl sunt fire de telefon, fibra e cablu optic, utp e un cablu de retea de calculator normal... intrebarea e daca noul router are acelasi tip de intrare, si mai ales daca romtelekomul iti permite sa folosesti alt router

| cfrtobias a răspuns:

Suna la ei daca ai probleme, daca conectezi tu alt router pe Telekom e legal ce faci tu?