| Dascalu_Lucian_1998 a întrebat:

Recent mi-am achizitionat un laptop iar eu nu am internet prin router ( wi-fi). Firma la care sunt abonat la internet este KTL NETWORK ( furnizeaza internetul prin fibra optica) cand introduc cablul in laptop nu imi acceseaza reteaua iar cand il introduc in pc nici o problema. Ce pot face ca sa imi mearga internetul si pe laptop?

Răspuns Câştigător
| Andrei_4408 a răspuns:

Da, iti zic eu care e problema... Treaba sta in felul urmator, din motive de securitate in momentul cand ei ti-au pus net acasa eu l-ai instalat pe o adresa MAC (e specifica placii de baza de pe fiecare cakculator, adica fiecare pc are altul). Altfel spus nu popi baga cablul in laptop dupa in pc si invers de capul tau, cel mai bun lucru pe care sa il faci e sa iti iei un router din comert (eu am un D-link DIR 600, am dat 80 lei pe el ai si wireless) si sa il instalezi cu ajutorul calculatorului pe care zici ca iti merge netul. Daca nu poti face alta schema: daca nu iti mai trebuie net pe pc si vrei pe calculator ii suni pe aia de net sa vina sa iti ia mac-ul de la laptop ca sa iti meraga, dar dupa nu o sa mai mearga pe pc cum am zis.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai pe calculator ce ai facut ca sa-ti mearga?

| Dascalu_Lucian_1998 explică (pentru K0sti):

Nu eram acasa cand cei de la KTL au facut conexiunea de la casuta-pc.

| K0sti a răspuns (pentru Dascalu_Lucian_1998):

Asa si? Daca nu erai acasa care e problema? Pune mana si sapa, vezi ce setari au facut aia, ce tip de conexiune, etc.