| AndreiGaraiacu a întrebat:

Mi-am cumparat Placa Video AMD Radeon RX460 4GB GDDR5!
Am o problema!
Cand pornesc PC-ul, cooler-ele pornesc si ele! Cand apare desktop-ul, cooler-ele se opresc!
De ce?
Ma poate ajuta cineva?
Dau funda! big grin

O zi buna!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Claudiu1905 a răspuns:

Sistemul de operare le opreste. Uita-te la panoul de comanda al placii video, daca nu l-ai instalat cauta-l pe CD.ul care a venit cu placa video si instaleaza-l, sau cauta pe internet pe site.ul producatorului. Dar mai intai verifica Catalyst Control Central, click dreapta pe desktop, e primul din meniu, sau exact la fel de langa ceas, click dreapta pe simbolul de curcubeu. Scimba pe advanced view "si cu voia dv-stra, ultimul din lista", lista din stanga, AMD Overdrive.

| AndreiGaraiacu explică (pentru Claudiu1905):

Iti multumesc foarte mult! Faza e ca eu nu am stiut! Cand stateam pe Facebook cooler-ele erau oprite, cand am intrat in CSGO au inceput sa functioneze!
Iti multumesc inca o data!

| Claudiu1905 a răspuns (pentru AndreiGaraiacu):

Multumesc pentru funda. Si stai cu ochii pe temperatura, AMD rezista si la 80 dar e bine sa nu treaca de 55, daca se poate 50. Care-i problema, jocurile produc un numar aberant de frame pe secunda (fps), sute sau chiar mii, si oricat de buna ar fi placa video se poate supraincalzi. Majoritatea jocurilor au limitator de frame numit de obicei vsinc (sincronizare cu fps.ul sistemului) si de obicei nu e activat. Unele jocuri n-au limitator de frame si nici n-am gasit pe internet ceva separat care sa nu incetineasca grav jocurile.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Doar pentru monitorizare "Game Assistant" si "OpenHardwareMonitor"

| AndreiGaraiacu explică (pentru Claudiu1905):

Eu folosesc Aida64 pentru temperatura placii video sau altceva!
In timp ce ma jucam CSGO cooler-ele mergeau si placa avea in jur de 45-48de Grade!
Deci eu zic ca e de bine!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Coolerul, cand porneste PC-ul, porneste fara sa fie pornit de sistemul de operare. Cand sistemul de operare se instaleaza si sesizeaza ca placa este rece opreste cooler-ele. Cand se incalzeste piesa, senzorul trimite informatia la SO (sistem de operare) si acesta comanda repornirea coolere-lor. Daca sistemul nu se opreste brusc inseamna ca totul este in regula si n-ai de ce sa-ti faci probleme.

| K0sti a răspuns:

Se oprec ca intra in actiune driverele, logic! Greu?

| Akky08 a răspuns:

E foarte probabil ca placa video sa nu aiba nevoie de coolere la temperaturi mici si in idle. Eu am o gtx 950 de la Asus si coolerele nu pornesc decat atunci cand placa video atinge 40 grade celsius. Testeaza placa video intr-un joc mai "demanding" si dupa vezi ce se intampla. o alta optiune ar fi sa descarci msi afterburner si sa te uiti prin setarile de la coolere.