| anonim_4396 a întrebat:

Salut,mi-am cumparat un ruter wireless si vreau sa stiu cum se instaleaza? ce fir bag in el?

5 răspunsuri:
| elycrissro a răspuns:

Gasesti aici explicat unde trebuie sa bagi mufele si ce sa fai la router.

http://programepc.net/configurare-router-rds-conexiune-retea-pppoe/

| al3xander a răspuns:

In primul rand poti sa-l bagi in priza, sa-l deschizi, sa te conectezi cu un laptop prin wireless si sa intri in setari pentru a seta securitatea lui, internetul sau mai stiu eu ce printr-un browser (sa zicem internet explorer) si sa incerci urmatoarele http://192.168.1.1 sau http://192.168.0.1
daca nu functioneaza intra in Start->scrie "cmd"->apasa ENTER->scrie "ipconfig /all"->iti va arata o lista cu toate placile de retea, si cele cu cablu si cele wireless->te uiti la cea wireless si la "DNS Server" este adresa IP de la router.

| copilfardeminte40127 a răspuns:

Buna! Nu sunt priceputa in domeniul asta dar eu l-am instalat singura. Un cablu care porneste de la Router e pentru priza si stiu ca am bagat firul de la net in router in loc sa il bag in calculator. Apoi mai am un fir care face legatura intre router si calculator. Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca ai nelamuriri, intreaba-ma. Iti mai explic inca o data.

| Anonymous1995 a răspuns (pentru copilfardeminte40127):

Ruterul meu cred ca are o problema, are doar o mufa pe care scrie lan, e defect?big grin

| copilfardeminte40127 a răspuns (pentru Anonymous1995):

Nu cred. Al meu nu e unul superb. Hai sa iti spun ce mufe are. are 4 mufe pentru LAN ( sunt si cu mai multe dar si cu mai putine -eu l-am primit gratis cand mi-am cumparat laptopul), o mufa sub care scrie INTERNET ( si acolo am bagat cablul de la internet) si o mufa in care am bagat cablul pentru curent. Cred ca tie nu-ti merge wireless-ul pentru ca nu ai firul ala care sa se duca dintr-o mufa LAN in calculator.