| Paeki a întrebat:

Mi-am cumpărat un ssd și vreau sa îl montez pe un laptop pe care sa pun sistemul de operare și anumite programe. Deja am instalat Windows--pe hard. Trebuie sa șterg tot de pe hard(Windows, programe, jocuri) ca să pot sa pun Windows-ul pe ssd? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Poti sa-l lasi asa, dar o sa booteze la pornire (daca le ai pe ambele legate) de pe ambele, si o sa-ti ceara sa alegi de pe care vrei sa porneasca. Sfatul meu: Instalezi windows pe ssd: muti toate fisierele (dar toate) de pe hdd in alta partitie pe hdd (sper ca ai doua). Formatezi partitia C sau cum se numeste partitia in care ai windows-ul pe hdd si "voila", nu "stergi tot".

| Zaygon a răspuns:

Se poate clona partitia C pe ssd dar nu recomand. Fa backup la date pe un hdd extern si instaleaza totul pe curat. SSD-ul o partitie, hardul alta sau alte 2. Si instaleaza windows in UEFI mod ca sa nu ai probleme cu numarul de partitii.

| CarcotasulVesel a răspuns:

NU
ce instalezi pe ssd e pe ssd, nu are nici o legatura cu hdd-ul...
TOTUSI, la instalarea de windows, ar trebui sa nu fie nici un alt windows "vizibil" setup-ului de install windows, adica ori scoti de tot hdd-ul pana instalezi windows pe ssd
ori intrii cu un program de partitionare, si modifici id-ul partitiei de windows din 7 (ntfs) in 17 (hidden ntfs), iar dupa ce instalezi windows-ul pe ssd, intrii inapoi si modifici inapoi, insa asta se aplica numai daca nu poti scoate hdd deloc, si nu prea cred ca e cazul, asa ca

pe scurt: scoti hdd, instalezi windows si dupa aia pui hdd la loc

| ALEXXXL19 a răspuns:

Si eu am avut ceva asemnator acum ceva timp cand m-am gandit ca un ssd ar trezi laptopu si n-am reusit cu clonarea am pierdut datele bine ca nu aveam decat cateva jocuri, am scris reinstalat win pe ssd si tot ce mai era si dupa am introdus si hdd si am dat manual sa buteze de pe ssd si din ssd adica win am formatat hdd de tot sa nu fie probleme dupa. dar daca ai date booteaza monentan de pe hdd si salveaza datele pe un hdd extern sau ceva de genu si dupa fai cum am zis e mai simplu si mai sigur pentru configurat, bafta