| magiic10312 a întrebat:

Salut, mi-am luat de ceva timp un Laptop: Asus Rog GL552VW. El a venit cu Windows. Vreau sa dau restore la el. Daca ii dau, o sa pierd licenta de la Windows cu care a venit? Am Windows 10.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Nu, nu vei pierde licența nici dacă-l reinstalezi.
Licența o vei pierde doar dacă faci modificări hardware la laptop, asta deoarece prin acel cod de activare ești înregistrat la Microsoft cu licența, codul de activare și și cu datele hardware ale calculatorului.Am pățit la unele modele de laptop-uri că și după upgrade la BIOS și resoftare(cam necesar) să-mi deie eroare la activarea licenței, deși laptop-ul era licențiat, d-apoi dacă mai pui ram sau altceva.Succes

3 răspunsuri:
| Vickyy a răspuns:

Fiind Windows 10, îl poți reseta. Astfel, nu se pierde licența, pierzi doar fișierele personale și programele instalate de tine.

| K0sti a răspuns:

Licenta o ai in cloud la Microsoft, deci nu prea ai ce sa pierzi!

| aliana4ally a răspuns:

Tare, daca ai placa de baza rog poti descarca de aici kaspersky cu licenta pentru 1 an legal: http://www.mocasoft.ro/kaspersky-antivirus-licenta-gratis/