| AlexBoy88 a întrebat:

Salutare am si eu o intrebare.
Am un laptop Asus cumarat nou cu licenta de windows 10 OEM si am cumparat un ssd pentru ca HDD cu care a venit e lent si nu imi place. SSD-ul il voi monta il locul HDD-ului si HDD-ul in locul unitatii optice cu un adaptor(caddy).
Intrebarea se mai activeaza licenta de windows pe SSD dupa un clean install?
Va rog sa ma lamuriti ca nu vreau sa pierd licenta de windows.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Eu am licență de 8.1 (tot OEM), care s-a upgradat gratuit la 10. Am făcut și eu upgrade de la HDD SATA la SSD (tot SATA), și licența s-a păstrat.
La laptop-uri licența OEM e legată de placa de bază, nu de hard disc. Ar fi trebuit să păstrezi discul vechi în laptop numai și numai dacă ai fi cumpărat licența OEM pe acel hard disc.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,windowsul isi pastreaza licenta pe hardl normal, ce poti face este clonarea hardului pe un dvd si instalarea lui pe un ssd

http://videotutorial.ro/......ial-video/

astfel nu vei pierde licenta ca scrie si pe spate acel key serial, multa bafta

| RAY a răspuns:

Ca curiozitate acel key se poate instala doar pe acel windows atat, daca il vei activa pe alt windows nu se poate activa doar pe windows oem

| peperonies a răspuns:

Ai key-ul pe spatele laptopului nu? poti sa il instalezi si sa il activezi pe acelasi laptop fara probleme indiferent de hard.