| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Mi-am luat o placa de baza Gigabyte Z68AP-D3 cu Socket 1155
Si vreau sa stiu cateva chesti ( cei care le au cu componentele pentru PC )
Eu vreau sa-i pun un procesor Intel @ Core i3
I - Ce sursa trebuie? putere
II - Cum se face update la bios
III - Merge sa-i pun o placa video de la Asus?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| ZeroDiferit a răspuns:

Da poti pune un procesor I3, este copatibil cu placa. Poti pune si o placa video Asus desi eu ti-asi recomanda evga sau minim leadtek. Update la bios se face printr-un kit luat de pe site ul producatorului, in speta GigaByte. Daca mai alte intrebari, te ajut cu placere. O zi frumoasa ca o funda.

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Nu vad de ce ai vrea sa faci update de Bios daca abia ai luat placa de baza, ea a venit deja cu ultima versiune. Cat tine de procesor, eu sunt de parere ca mai degraba ai lua un i5 quad-core din generatia 4, decat sa iei un i3 dual-core. Bineinteles costa mai mult, dar se vede diferenta si daca ii mai iei si o placa video pe masura, e perfect. Poti pune orice placa video pe slot PCI Express 2.0.
Procesor: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4440-31ghz-box/
Sursa:http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-500w/
Pentru placa video nu pot sa-ti dau o idee, pentru ca nu stiu daca placa asta de baza este versiunea 1.0 sau 2.0. Daca e versiunea 2.0, poti pune o placa video pe slot PCI-Express 3.0 impreuna cu un procesor ce are tehnologie de fabricatie 22nm.

| LiviuAlexoiu a răspuns:

1. Depinde si ce piese mai ai.
Una de 500w este mai mult decat suficient (daca ai placa video foarte puternica)
-recomand http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-500w/
2. Aici nu stiu :I
3. Da.

| ZeroDiferit a răspuns:

Pentru ca update ul de bios e un pic conplicat pun un link cu un tutorial in romana.
http://www.youtube.com/watch?v=OK9kRUXOaS4

| Takaz a răspuns (pentru ZeroDiferit):

Salut
Si ca sursa pentru placa
de cat W trebuie?
nai idee?

| ZeroDiferit a răspuns (pentru Takaz):

O sursa buna de 500 in mod normal ti-ar ajunge.