| digital7shady a întrebat:

Mi-am luat un stick de curand(Hama Laeta twin 32GB, daca ajuta cu ceva) si am o problema cu el. La mine merge, nu face nicio figura. Dar daca incerc sa iau ceva de la un prieten, nu i-l instaleaza bine. Arata "Removable disk", dar daca incerc sa intru in el: "Please insert a disk in removable disk (Ihappy". Dupa asta, si mie imi face la fel. Merge de-abia dupa vreocateva zeci de incercari, nu stiu exact de ce. Daca incerc sa-l formatez in starea asta, il stric de tot? Si v-ati confruntat cu problema asta inainte?

12 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probleme posibile.
Erori de soft de fabrică
Se știe ca orice componentă hardware are proriul ei soft.în unele situații se întâmplă ca din prostia fabricantului softul să fie scris eronat=> probleme ce se rezolva la garanție.
Windows de contrabandă furat și sau activat ilegal
Nu e de mirare.Românu după ce că fură ca fraieru așa cu sau fără rost soft și Windows mai are și pretenții ca Windows-ul să se comporte ca unul Legitim.Dezgustător dar real
Mufe USB uzatre
Datorită exploatării a mufelor USB de la calculator, acestea în timp se uzează, contactele fie se oxideaza, fie se mplu de praf sau chiar își pierd elsticitatea=> contact inperfect.
Succes

| digital7shady explică (pentru DeyCj):

Probabil prima sau ultima optiune, stick-ul nu e instalat corect. Stiti cumva daca pot am garantie la Flanco doar cu bonul?

| DeyCj a răspuns (pentru digital7shady):

Din câte știu, da. Dacă ai bonul fiscal și ambalajul original beneficiezi de garanție.

| digital7shady explică (pentru DeyCj):

Am doar bonul, nu m-am gandit ca as avea nevoie de garantie la un stick...

| DeyCj a răspuns (pentru digital7shady):

Garanția așa știu că se acordă pe baza bonului fiscal și a ambalajului original.Așa știu că e în orice magazin, deci nu prea cred că mai ai ce face.

| mihai69 a răspuns:

Și mai mult ca sigur amicul are un calculator ceva mai vechi, nu?

| digital7shady explică (pentru mihai69):

Nu, PC destul de bun, cu USB 2.0. E mai vechi decat al meu, dar nu asa de greu. Ii merge si L.A. Noire, deci nu cred ca asta e problema.

| mihai69 a răspuns (pentru digital7shady):

Are cumva XP? nu știu - mi s-a întâmplat de mai multe ori ca stick-uri de peste 8 GB (bune!) să nu fie citite pe anumite configurații. Din păcate, nu prea știu soluție la asta. Poți încerca eventual să boot-ezi scula aia de pe un CD cu live Linux. (gen Ubuntu sau altele) și vezi dacă atunci îl vede. Dacă da, e de la s.o., clar. Altfel... poate fi orice. PS USB2 nu e o garanție - doar un standard amărât.

| digital7shady explică (pentru mihai69):

Amandoi avem Windows 7 Ultimate, dar el nu si-a mai reinstalat sistemul de vreo 2-3 ani...

| K0sti a răspuns:

E din Windows!

| miTzuliK93 a răspuns:

Ia incearca cu programelul de mai jos. Descarci, il rulez. Daca-ti cere cumva vreun e-mail si o tara, pune orice mail acolo. Nu conteaza ce fel, doar sa fie acolo.

http://www.transcend-info.com/Support/Software-3

| digital7shady explică (pentru miTzuliK93):

Am incercat ultima versiune a programelului si imi ramane la "Scanning device".