| manu1993 a întrebat:

mi-am pierdut de curand telefonul si vroiam sa stiu daca pot sa-mi fac cartela de cosmote cu numarul de il aveam inainte...mentionez ca inainte tot cosmote aveam.

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă înainte aveai ABONAMENT, atunci da. Altfel, poți doar dacă acel număr e dezactivat să ți-l alegi preferențial - Ceea ce nu e cazul - Cosmote dezactivează după un an cel mai devreme numerele.
Pe scurt: Nu, nu poți. Răspunsul dat de @PяInCєSs e valabil doar la abonamente.

| PяInCєSs a răspuns:

Normal ca poti, doar ca s-ar putea sa trebuiasca sa platesti 30, cel putin asa e la Vodafone, cica prima data ar fi gratuit sa iti iei cartela inapoi, apoi se plateste 30 de lei. mergi la orice magazin cosmote unde se vand telefoane si iti iei cartela inapoi.

| dannyel86 a răspuns:

Nu stiu cum e la Cosmote, dar la Orange se poate recupera cartela pierduta.
Ceea ce spune kongeriket se leaga de valabilitatea cartelei. Daca ai cartela care ti-a expirat (a iesit inclusiv din perioada de gratie), poti recupera numarul de telefon doar daca te treci pe abonament.
Daca ai pierdut cartela, mi se pare normal sa o poti recupera, cu taxa sau fara. (fa rost de niste date: nr de tel din agenda, telefoanele pe care ai pus cartela, pentru ca s-ar putea sa te intrebe, pentru a demonstra ca e intr-adevar cartela ta).