| cristi43598cristi392 a întrebat:

Mi-ar merge o placa video de 2gb pe aceasta placa de baza? Placa de baza esprimo e5925

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.userbenchmark.com/System/Fujitsu-ESPRIMO-E5925/6114

GPU
GeForce 210
Nvidia
Bench 1%, 30, 210 samples
5x
GeForce GT 610
Nvidia
Bench 2%, 24, 503 samples
2x
GT 1030
Nvidia
Bench 18%, 25, 472 samples
2x
GeForce GT 640
Nvidia
Bench 9%, 14, 866 samples
2x
Radeon HD 6450
AMD
Bench 2%, 13, 754 samples

| ziftode a răspuns:

Fizic o sa se potriveasca sigur, pentru ca ai pcie 16x
insa placile video cu 2G sunt SIGUR pcie 16x versiunea 3.0
calculatorul ala asa de vechi si cu ddr2 sigur are versiunea 1, poate versiunea 1.1

cica, ca in teorie ar fi compatibile, insa eu am facut asa ceva si nu numai ca performanta placii video e limitata serios de restul calculatorului (placa de baza, memorie, procesor) dar chiar am avut erori de incompatibilitate

minimum de placa de baza pe care poti sa pui asa ceva sunt care suporta orice procesor, orice generatie, seria core "i" (i3, i5, i7)... chiar daca nu ai procesor din seria aia, eu mi-am rezolvat problema numai dupa ce am schimbat placa de baza, procesorul si memoria (aveam 8G ddr2, quad core si gasisem placa de baza cu pcie versiunea 2.0) cu un socket 1155 si un dual core pe el, atunci nu am mai avut nici o problema cu placa video... oarecare!

PS sper ca esti pregatit "sufleteste" si ai si o sura buna, o placa video cu 2G consuma cel putin cat restul calculatorului ala happy

| GPA a răspuns:

Având în vedere c-ai slot PCIe x16 va merge o placă video de 2gb, însă, contează foarte mult procesorul. Ori din ce am văzut, acesta este un Core Duo 2.33/2.66 ghz. Problema nu-i placa video, problema este că ai un procesor de generație veche pe LGA775(nu se mai fabrică) și-ți va face bottleneck mare (adică procesorul nu este în stare să ducă la capacitate maximă acea placă video (îl mai ajută în schimb memoria RAM, adică, cu cât împărți memoria RAM în mai multe slot-uri DIMM nu doar în unul singur, cu atât crești frecvența de bandă, ceea ce reduce bottleneck-ul).

Pe lângă asta, îți pot recomanda ceva ușor pentru PC (mai cumperi niște memorii RAM de 2G maxim pentru că atât suportă pe slot ).

Recomandare memorie RAM : https://pdmedia.ro/memorie-ram-calculatator-2gb-ddr2-667mhz-pc5300-2048mb. Frecvență maximă/cantitate maximă suportată și un bottleneck mai scăzut. Comanzi câte dorești, maxim 8gb RAM suportă placa de bază (2gb x 4 slot-uri)

Recomandare GPU :
1. https://www.forit.ro/......r5-64-bit/

2. https://www.forit.ro/......-bit-bulk/

3.https://www.evomag.ro/......32515.html

| cristi43598cristi392 explică (pentru GPA):

Salut, procesorul e Intel core 2 Duo E8300 de 2. 83GHz, am 4gb ram nu stiu de care ddr

| GPA a răspuns (pentru cristi43598cristi392):

DDR II, scrie chiar pe site-ul producătorului. Câte slot-uri ai ocupate?

| Cheptene1Natalia a răspuns:

Având în vedere c-ai slot PCIe x16 va merge o placă video de 2gb, însă, contează foarte mult procesorul. Ori din ce am văzut, acesta este un Core Duo 2.33/2.66 ghz. Problema nu-i placa video, problema este că ai un procesor de generație veche pe LGA775(nu se mai fabrică) și-ți va face bottleneck mare (adică procesorul nu este în stare să ducă la capacitate maximă acea placă video (îl mai ajută în schimb memoria RAM, adică, cu cât împărți memoria RAM în mai multe slot-uri DIMM nu doar în unul singur, cu atât crești frecvența de bandă, ceea ce reduce bottleneck-ul).

Pe lângă asta, îți pot recomanda ceva ușor pentru PC (mai cumperi niște memorii RAM de 2G maxim pentru că atât suportă pe slot ).

Recomandare memorie RAM : https://pdmedia.ro/memorie-ram-calculatator-2gb-ddr2-667mhz-pc5300-2048mb. Frecvență maximă/cantitate maximă suportată și un bottleneck mai scăzut. Comanzi câte dorești, maxim 8gb RAM suportă placa de bază (2gb x 4 slot-uri)

Recomandare GPU :
1. https://www.forit.ro/......r5-64-bit/

2. https://www.forit.ro/......-bit-bulk/

3.https://:///......32515.html

| GPA a răspuns (pentru Cheptene1Natalia):

Ce-a fost asta? laughing nu avem ©?