| cutbdnusjsdgs a întrebat:

Am o placa de baza esprimo p2511 si vreau sa stiu daca poate sa suporte o sursa de 400-500w. Vreau o placa video mai buna si nu gasesc pentru 300w.

Răspuns Câştigător
| vidii a răspuns:

Sursa se alege in functie de cat consuma sistemul, decat o sursa de 60 lei pe care scrie "750w" mai bine una calitativa de 200 lei pe care scrie doar 400w.
Ce sursa ai? Ce producator?

| cutbdnusjsdgs explică (pentru vidii):

Sursa este fujitsu Siemens

| vidii a răspuns (pentru cutbdnusjsdgs):

Numarul de w?
Restul sistemului din ce este compus?
Modelul procesorului ma intereseaza, si placa video care ai vrea s-o achizitionezi

| cutbdnusjsdgs explică (pentru vidii):

Sursa are 300w, procesorul Intel pentium dual core e2180, 2gb ram. Inca nu sunt decis in legatura de placa video. As mai vrea si un core 2quad q8300 sau ceva asemanator.

| vidii a răspuns (pentru cutbdnusjsdgs):

Sursa nu este stralucita, si upgrade-ul la un procesor mai performant+placa video ar trebui o sursa mai puternica
Nu prea iti recomand q8300 mai ales daca vrei gaming pentru ca este depasit, macar un q9550 + o placa video gen r7 260x/360 sau gtx 750ti si inca 2gb ram (4gb suporta maxim placa ta de baza)
Ca sursa ai putea sa te uiti la
http://www.pcgarage.ro/surse/enermax/naxn-500w/
Sau
http://www.pcgarage.ro/surse/fortron/fsp500-60apn-500w/

| cutbdnusjsdgs explică (pentru vidii):

Vreau un pc mai modest, nu vreau sa cheltui o multime de bani.

| vidii a răspuns (pentru cutbdnusjsdgs):

Depinde si la ce il vei folosi, daca joci jocuri mai vechi poti sa lasi acel e2180 si ii mai adaugi o placa video gen
http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Si pastrezi si sursa ca va tine fara probleme
Daca vrei jocuri mai noi, ti-am spus mai sus, q9550+sursa noua, inca 2 gb ram si o placa video decenta

| cutbdnusjsdgs explică (pentru vidii):

Pai o sa aiba bottleneck procesorul

| vidii a răspuns (pentru cutbdnusjsdgs):

Cu placi video mai scumpe da, dar nu cu asta

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sursa trebuie sa suporte, nu placa de baza! Cine livreaza curentul, sursa sau placa de baza?

| cutbdnusjsdgs explică (pentru K0sti):

Ma gandesc sa nu ia foc placa de baza...

| K0sti a răspuns (pentru cutbdnusjsdgs):

Te gandesti prost! Nu mai chiuli de la orele de fizica!

| vidii a răspuns:

Hahaha, cum sa ia foc? rolling on the floor