| SebastianBob a întrebat:

Salut, nu inteleg de ce nu imi funtioneaza cooler-ul acum cumparat de la deepcool ls720 pe o placa de baza gigabyte z790 x ax gaming, dar in prezent am alt cooler care este functionabil. Am incercat montarea celui de la deepcool, dar pompa nu mergea si aveam 100 de grade la procesor constant. Ajutor va rog

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Incearca sa il instalezi pe un alt sistem, sau daca nu ai pe ce, du-l la un service de cartier, sa il testeze (dar nu il lasi acolo).
Daca si ei constata ca pompa nu porneste, il trimiti in service.
In caz contrar, mai încerci o data.
PS: chiar daca pare tentant, nu folosi metal lichid sau paste ce au in componenta metal lichid.
Si nu folosi nici Thermal Grizzly. (sunt foarte bune la inceput, dar dupa aproximativ 6 luni, proprietatile se modifica si nu mai raceste bine, trebuie schimbata.
Pastele de calitate precum cele de la Noctua sau Arctic MX-4 dureaza minim 3-4 ani.

| SebastianBob explică (pentru NLS):

L-am trimis in service la PC Garage si l-au testat ok.
L-am conectat la sys_fan4_pump nu a mers, am incercat si in fac_opt, nici acolo. In prezent imi raceste cpu-ul un cooler id-cooling frostflow 240. Chiar nu inteleg care este problema.
Multumesc de raspuns!

| NLS a răspuns (pentru SebastianBob):

Coolerul nu avea cumva si o alimentare SATA extra, ce trebuia conectata la sursa, sau asa ceva?

Ai incercat si in CPU_FAN?

PCGarage pe ce placa l-au testat? Ar fi trebuit sa iti comunice asta.

| SebastianBob explică (pentru NLS):

Ba da avea alimentare SATA, dar l am conectat deja, fan urile se invarteau si ARGB funtiona. Am incercat cu toate, inclusiv CPU_FAN, am facut toate combinatiile posibile.
Nu, nu mi-au spus placa de baza pe care l-au testat.