| Alex_Cristea_1997 a întrebat:

Salut.
O sursa de 500 W poate duce un AMD A8 X4 5600K 3600MHz si nVidia GeForce 9500GT?

http://www.emag.ro/......E2KPKBBBM/
http://www.emag.ro/......ZNJ3BBBM/g

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da ar merge, dacă nu mai faci upgrade în viitor. Dacă ai de gând să mai faci upgrade atunci de le 550-700W se discută la sursă. Succes

| BLKZ a răspuns (pentru DeyCj):

Ce sursa de 700 de watti prietene? Sistemul ala de mai sus nu consuma mai mult de 250 de watti, iar daca ia o placa video mai noua, o sa scada pana la vreo 180-200.
Teoretic sursa ar tine, dar mai bine iei ceva de calitate, cu watti reali, gen sirtec de 400 watti.

| DeyCj a răspuns (pentru BLKZ):

Se vede că nu prea la ai în dimensionare și optimizare calculatoare. Când am zis 550-700 adică între 550 și 700 Wați m-am referit la o sursă normală nu la una stabilizată, care este destul de scumpă și nu toți îs permit să achiziționeze așa ceva și mai mult dacă vrei una reală așa de care zici tu nu o cumperi din România, unde numai gunoaiela ajung.Numic de calitate dar la preț de brand.
Contează că userul a înțeles ceea ce am vrut să explic și m-a răsplătit.Deci răspuns cu caractes irelevant, la fel ca și celălat de azi.Deci vei fi iar raportat deoarece nu ai răspuns la întrebarea adresată de aces user.

| BLKZ a răspuns (pentru DeyCj):

Eu nu le am la dimensionare sau tu? Sistemul ala de mai sus consuma maxim 200 de watti, iar tu ii recomanzi sursa de 500 sau de 700? Si o sursa gen Antec de 350 watti sau Sirtec de 400 watti care nu costa mai mult de 180 de lei(si care au watti reali) fac fata cu lejeritate. Tu chiar crezi ca in Romania se vinde numai Delux, Alied sau ce alte chinezarii or mai fi? Vezi ca se vand Antec-uri, Corsair, Enermax, Sirtec, Fortron, Super-Flower, Seasonic branduri arhicunoscute si cumparate in intreaga lume si nu costa o avere.

| DeyCj a răspuns (pentru BLKZ):

Made în china toate.Am văzut destule de astea.La noi numain de astea găsești.Eu nu am întâlnit una care să nu fie făcuta în China, la fel ca toate calculatoarele portabile de la noi.Totul se face în China, ce e pentru România și restul țărilor est europene. Unii producători au sinceritatea și scriu pe ele Creat pentru România adr 99% nu.Eu îți spun din experiență asta, nu de alata adr știu citi ce srie pe ele.Deci dacă vrei brand original comanzi de la ei de pe site sau prin distribuitoari autorizați.Și alea costă, că nu îs știfturi de serie că î produs original 100%.De nu lucram în domeniu te credeam, dar cum nu e așa te contrazic că știu ce am văzut și ce mizerii îmi trec prin mână aproape zinic. Începănd de la pc-uri preasamblate cu componente no name în ele la care te fraieresc producătorii cu placă video puternică, hard disc mare etc, și placa de bază am prins de la biostar la Jedcham și lista continuă de știfturi făcute pe vapor.Deci nu aiurea vorbesc, că am un fundament în tot ceea ce afirm.Eu nu consult Wikipedia sau alte surse ce nu tot timpul reflecă realitatea. Wikipedia e o enciclopedie editabilă, asta nu înseamnă ca reflectă realitatea.Am găsit acolo informații eronate foarte multe din care am văzut confuzie EFI cu UEFI.Seamănă dar nu sunt la fel.Autorul articolului nu este bine informat.Aruncă și tu o privire să vezi că am dreptate.Numai bine

7 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

A8 5600k si 9500gt? laughing amuzant
Vad ca vrei un sistem nou, ce buget ai, la ce rezolutie te joci, daca ai nevoie de periferice,

| Alex_Cristea_1997 explică (pentru Me2):

Buget 1500 lei.nu am nevoie de periferice. 1600x1050
ma gandeam la aceste componente
http://www.sigmanet.ro/ASROCK-FM2A75-PRO4--id70032
http://www.dc-shop.ro/......-sata-3-l/
http://www.dc-shop.ro/......-retail-l/
http://www.dc-shop.ro/......60d-box-l/
carcasa,dvd-writer si placa video le am.

| Me2 a răspuns (pentru Alex_Cristea_1997):

Pai cumpara asa, e mai performant si cand mai strangi bani, pui o placa video calumea si te-ai aranjat
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/626288/