| promaxkiller3 a întrebat:

Salut.Oare cam cat ar costa sa repar un laptop HP dv6? Aveam win 7 pe el.Cand incerc sa il pornesc imi apare starting windows si dupa se opreste brusc(nu de tot, doar reincepe pornirea). Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa-ti reinstalezi Windowsul. Daca nu merge sau nu te pricepi poti sa mergi la un service. Daca este doar Windowsul vinovat vei cheltui undeva intre 40 si 100 lei. Daca insa este HDD-ul de vina te mai costa cateva sute de lei acesta. Depinde ce vrei sa pui pe el.

| promaxkiller3 explică (pentru Salontanul):

Am incercat sa reinstalez windows-ul dar cand selectez ce sa booteze imi apare ca la windowsul de pe HDD.Si tot se opreste

| CM7YRE a răspuns (pentru promaxkiller3):

Nu "bootezi bine" sau nu ai facut stick-ul/dvd-ul bootabil:
http://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY

| Salontanul a răspuns (pentru promaxkiller3):

Atentie la ce scrie la inceput. Este undeva cand iti cere sa apesi orice tasta pentru a boota de pe unitatea media. "Press any key to boot from CD... Atunci este momentul cand (daca apesi o tasta) el stie sa booteze de pe un mediu sau (daca nu apesi) sa booteze de pe HDD. Apropo! Multumesc pentru funda! Daca nu te descurci, da-mi in privat un numar de telefon si te sun eu.

| promaxkiller3 explică (pentru Salontanul):

Eu incerc sa bootez de pe USB

| Salontanul a răspuns (pentru promaxkiller3):

Atentie! Daca ai UEFI (un BIOS mai nou) poti sa ai si optiunea de bootare de pe USB UEFI si este mult mai bine.