| Generalgrevious031 a întrebat:

Buna. Incerc sa instalez windows 7 ultimate pe laptop dar apare asta https://pctroubleshooting.ro/......-starting/ ce ar trebui sa fac?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai SSD la el?
Îl vede în BIOS?
Instalezi de pe stick USB?
Ți-l vede in BIOS și în fereastra de Quick Boot?

| Generalgrevious031 explică (pentru NLS):

Da e cu SSD laptop-ul, oricum am rezolvat cu instalarea windows-ului.

| flixbuster a răspuns:

Daca e un laptop foarte nou, nu mai poti instala Windows 7. Asadar, poti sa spui exact ce model de laptop ai?

| Generalgrevious031 explică (pentru flixbuster):

Laptop HP 15-G011SQ din 2014 cu 4 GB Ram.

| flixbuster a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Cu modelul este ok, e suficient de vechi, are suport oficial de Windows 7:

https://support.hp.com/......el/7264912

Problemele la instalare pot veni de la:
- stick USB/DVD cu erori;
- probleme hardware la laptop (RAM, HDD/SSD);
- setari BIOS/UEFI.

E foarte greu de spus asa la ghici, trebuie luate toate pe rand (si sa te pricepi).

Ai un motiv special pentru care vrei Windows 7? Te intreb pentru ca este iesit din suport din 2020.

| flixbuster a răspuns:

Acum am vazut ca mai ai o intrebare asemanatoare la care am raspuns si eu.

Am cautat specificatiile, gasesc un singur model HP 15-G011SQ cu CPU AMD A8-6410, RAM 4GB DDR3 si HDD 1TB. Pentru Windows 7 e ok, pentru Windows 10 nu e deloc ok. CPU e sub minim (e mai slab ca un i3-4030u din acelasi an 2014, i3 sau echivalent AMD fiind minumul pe care il recomand ca si CPU de Win 10). Nu poti face nimic legat de CPU, dar poti trai cu el, iti va trebui disciplina la update-uri (= facute manual cand stii tu, nu lasat sa faca automat cand vrea el). RAM iti mai trebuie 4GB - daca ai slot liber cumperi inca 4, daca n-ai slot liber si poti schimba 4 cu 8, schimba, daca cei 4 sunt lipiti si n-ai slot liber, cam uita de Windows 10 si gandeste-te la Linux cum ti-am zis la cealalta intrebare. HDD trebuie schimbat cu un SSD (cat te tine punga, eu recomand minim 240/256 GB).

Chiar si cu CPU pe care il ai (sub minim recomandat) dar cu 8GB RAM si SSD, vei avea o performanta buna cu Windows 10 (dar va trebui sa faci tu manual update-uri, altel le va face automat si iti va duce CPU la 100% ocupare si vei avea senzatia ca nu merge laptop - va merge dar va fi ocupat exclusiv de update-uri).