| Alecsandriii a întrebat:

Salut, părere despre obiectivul de la Tamron 28-70mm f2.8?
As vrea sa îl achiziționez pentru fotografie
Vreau ceva versatil 2in1 pentru evenimente (nunți, botezuri.etc)
Pareri pro și contra?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar din descriere, pare ok. Și firma e destul de bună, dar nu la nivelul Nikon sau Sigma.
Avantajul lui - luminozitate constantă pe toată gama de zoom. Dar se poate și mai bine.
Eu aș alege să lucrez cu două aparate - unul cu un obiectiv luminos (1.4 sau 1/8) și focală fixă, și unul cu un obiectiv gen 24-140 stock.

| Alecsandriii explică (pentru mihai69):

Nu îmi permit momentan 2
Lucrez cu un Sony a7iiiR
Am un 50mm f1.8 fix

| NLS a răspuns (pentru Alecsandriii):

Daca ai deja un 50mm,
eu as incerca sa cumpar inca 2 obiective cu zoom, cu f/2.8 sau f/1.8

unul cu 18-50
si unul 70-135.

Daca nu ai din prima bugetul necesar, as incepe cu cel 18-50, daca sunt mai importante pozele de grup,
sau cu 70-135, daca sunt mai importante portretele individuale.
Cu acestea 3 esti acoperit in orice situatie la evenimente de interior si exterior.

Obiectivele cu plaja larga NU sunt prea calitative.

Am 2 colegi fotografi in firma, unul dintre ei obisnuieste sa inchirieze obiective sau aparate atunci cand are nevoie de ceva ce nu detine.
Cam la fel as proceda si eu, decat sa investesc in ceva mediocru, ce nu ma ajuta pe o perioda lunga. Sa vinzi ulterior obiective nu e tocmai o afacere.