| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Care este cea mai buna pasta termoconductoare si cea mai buna metoda de aplicare pentru o temperatura cat mai mica la procesor?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cele mai bune (dar si cele mai scumpe) paste termoconductoare sunt cele cu continut mare de argint.

Metoda, cu cat este mai simplu de descris, cu atat este mai complicat de facut:
Se sterg si se degreseaza perfect cele doua suprafete de contact: cea a procesorului si partea corespunzatoare a radiatorului de aluminiu.
Cele doua suprafete se ung perfect uniform cu cate un strat foarte subtire de paste (cca 0, 1mm), dupa care se monteaza sistemul de cooling la loc si se fixeaza perfect strans.

| gelu1970 a răspuns:

Bula ti-a raspuns: cele cu continut mare de argint.
Ceea ce nu e corect e sa pui pasta si pe radiator.
Pasta se aplica doar pe procesor.

| GoodLuck15 explică (pentru gelu1970):

Stai linistit ca asta stiam si eu nu am facut niciodata greseala de a pune pasta pe ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/pasta-termoconductoare/arctic-cooling/mx-2-4g/
este destul de ok am fost multumita de ea.
Iar aplicarea, este urmatoarea, stergi bine fosta pasta, cu un servetel, apoi aplici in jumatatea procesorului cat un bob de mazare gen, si apoi aplici heatsink-ul.
Daca comanzi pasta, iti dau si un cod de 1% reducere pcg.

| Manolache_Bogdan_1973 a răspuns:

Am un procesor i3 2120 si am temp de 91 - 72 fluctuanta cooler 1800 rot pentru Intel si am pus o pasta alba de 10 lei.Sa schimb pasta?