| david009 a întrebat:

PC-ul meu are o problema. Cand il pornesc nu se aprinde beculetul de pe pc, mointorul arata "No Signal", beculetele de pe tastatura ( caps lock numlock si scroollock) nu pornesc, dar pc-ul se aude ca merge, iar ventilatoarele se invart. Ce e mai ciudat insa, uneori porneste si nu are absolut nimic. Daca il dau in modul sleep porneste, dar daca ii dau shut down porneste doar cand are el chef. Vreo idee, ceva?

3 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Daca placa video integrata..verifica memoria ram (daca e pusa bine in slot, stergi de praf).
-verifica conexiunea cu monitorul
- verifica alimentarea de la sursa pe placa de baza (scoti mufele le cureti depraf)

| K0sti a răspuns:

Pai ventilatoarele e si normal ca merg atat timp cat primesc curent. Nu au nicio treaba cu restul, primesc alimentare direct din sursa! Verifica sursa, memoriile!

http://www.epasystems.ro/cum-verificam-o-sursa-de-alimentare-atx/

http://www.epasystems.ro/cum-verificam-memoria-ram-a-calculatorului/

| Durbaca_Alex_1998 a răspuns:

Se poate fi de vina sursa deoarace cand ii dai shutdown sursa se raceste si se inchide circuitul pe sleep sursa e inca activa.
Du-te si fa un test la un service.