| Stefan03 a întrebat:

PC-ul meu scoate un sunet foarte deranjant si ingrijorator. https://youtu.be/MOw7oxjQ1rE
Sunetul incepe sa apara incet in timp ce ma joc jocuri, deci cand e solicitat, cand ies din joc, in 2 minute dispare incet si sunetul. O fi placa video de vina? Oare lovesc ceva coolerele, poate fi de vina si cel de la procesor?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Seamana a coil whine, de la sursa sau placa video.

| NLS a răspuns:

Nu pare sa loveasca nimic, e sunet de ventilator cu turatie mare.

Apropo, ce turatie au? Ce model sunt?

1. E semn ca ventilatoarele au turatie mare si sunt galagioase (presupun ca nu sunt Noctua de exemplu, din ce aud acolo)
2. probabil ai setat in BIOS sau in softul de control cu care vine placa de baza sa se roteasca la turatie maxima, ceea ce nu recomand
3. nu ai specificat daca e vorba despre racire pe aer sau racire pe apa AIO (presupun ca nu ai racire custom si pui intrebari de genul pe aici)

4. Modelul carcasei? Are mesh in zona ventilatoarelor, sau trage (respectiv) aer pe lateral, prin niste fante inguste.
Varianta cu mesh e mult mai buna decat cea cu fante si chiar daca genereaza aproximativ la fel de mult zgomot la o anumita turatie, eficienta e mai mare, ceea ce inseamna ca poti tine ventilatoarele la turatii mai reduse.

| andiceasu95 a răspuns:

Al meu face la fel si daca il las pur si simplu laughing)

| User23434 a răspuns:

Nu știi tu, atunci ți se activează turbina, fum nu scoate? rolling on the floor)) Glumesc, da poate sa fie oricare ventilator, de la placa video, sursa, procesor...

| Stefan03 explică:

Cum il pot fixa?

| Stefan03 explică:

Update: L-am curatat de praf si nu mai scoate nici un sunet