| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Pcul meu merge bine in jocuri dar cand sunt pe google sau altceva merge groaznic.
Uneori cand ma joc dead by daylight / fortnite, pcul se stinge si se aprinde in interval de 1 secunda, neregulat. Nu stiu ce are, ma gandesc ca e o problema de la sursa deoarece cand aprind pcul sursa scoate zgomot tare de la ventilator pentru 2 3 secunde dupa e normal.
Ce as putea face?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce configuratie ai, ce sursa.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GabiDumitrescu):

I5 gen 2
750 ti
sursa era ceva gen 350W deluxe sau ceva de genu
ideea e ca am pc ul de aproape 1 an si totul a fost bine pana acum putin timp

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Deluxe de 350? Arunca mizeria asta ACUM! Si ia o sursa ca lumea. Zi mersi ca nu ti-a prajit inca componentele!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am uitat si scrie asa

Switching Power Supply SL-500A
MAX 500W frequency 60hz
230V 30A

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

O mizerie sinistra. Daca nu ai regulator de tensiune sau UPS, zi mersi ca te-a tinut atit. Schimba prostia aia urgent si ia o sursa certificata bronze, macar. De preferat Seasonic.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru GabiDumitrescu):

Am schimbat-o cu alta si acum e mai bine totul. Totusi ai idee ce aplicatii as putea pune sa fac pc ul sa mearga ca inainte? nu folosesc overclocking, desi pot. Curat pc ul regulat de praf odata la cateva luni si ii schimb pasta atat cpu-ului cat si placii video

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

"Cu alta" asta e alta chinezarie de ti-e frica cand te uiti la ea sau ceva decent macar? Cu pasta exagerezi, posibil si de la asta sa ai probleme. Pasta o schimbi la 2-3 ani minim daca chiar e chinuit calculatorul ala cit sa fie cazul. Uite, eu am configuratia actuala de prin 2012 (parca placa video din 2013 sau 14, e un 750 TI luat fix cand a aparut la noi pe piata) si nu am schimbat pasta vreodata la nici unul. De curatat mai curat de praf din an in paste, cand imi aduc aminte. Sistemul e up 24/24 cam tot anul. Nu torentez decat foarte rar, insa ziua si peste noapte, pe linga ce fac in mod normal, rulez un serviciu de link exchange care imi incarca site-uri automat intr-un tab de browser. SIstemul nu e mare fis, e un i3 2120 cu 8 GB RAM, SSD de 120 si HDD de 4 TB. Daaar, sursa e asta: https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/platinum-fanless-460w/ - nu, nu e greseala acolo, are 7 ani garantie. SAPTE.
Legat de intrebarea ta... poate ar fi cazul sa il duci intr-un service. Totusi, posibil sa ti se traga de la un cablu de date. Incearca sa rulezi un test burn-in o ora-doua si vezi cum evolueaza temperaturile si voltajele. Ai asa ceva in AIDA64.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Nu cred că ți-aș putea spune un răspuns concret pentru problema aceasta dar cred că ar trebui să îl duci la reparat.
Multe lucruri pot cauza asta. Depinde și ce vechime are pc-ul tău. Dacă e de câțiva ani este cam "mort".
Cel mai bine ar ști cineva specializat pe lucruri din acestea.
Încearcă la un magazin de IT sau, dacă mai e în garanție, la producători.
Nu e ok ce se întâmplă cu el oricum.

| Neculau_Codrin_1990 a răspuns:

Ceva ce poti incerca singur este sa instalezi un anti-virus si un scan al diskurilor daca nu gaseste nimic poti reinstala windowsul dar daca iar face fite este foarte probabil sa fie de vina si sursa desi nu prea cred daca ai spus ca mergea bine.In final daca nu merge nici cu anti virusul si nici cu reinstal windows doar la un service ti ar putea spune ce are.