| Hahahahshshwb a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare.Aseara m-am jucat pe calculator si a mers,astazi de dimineata am plecat la tara si mi-am luat si pc ul dupa mine,dupa ce ajung am luat pcul l-am intors si are o sita la sursa sub unde e un ventilator si l-am curatat(nu am deschis pc ul si nu cred ca are legatura cu ce voi spune)dupa il bag in priza tot,il aprind, il pornesc, se stinge singur si se aprinde singur si iar se stinge si tot asa, stiu ca odata imi porni si monitorul si tastatura, si mouseul si se bloca in bios.Eu cred ca e de la sursa. Specs:i7 9700f, rtx 2060, 32gb ram etc.Ce as putea face?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este de la sursă, daca era sursa nu pornea deloc, scoate mufa din monitor si vezi daca unitatea porneste fara monitor, daca porneste fara monitor posibil e dusa placa video, l ai trintit l ai lovit cand l ai mutat?

| Hahahahshshwb explică (pentru CristiDinBucuresti):

Incercai,am pc ul acum decat cu sursa si la fel face, pornesc toate ventilatoarele si dupa se stinge, cand se opresc aproape de tot ventilatoarele iarasi porneste

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Hahahahshshwb):

Trebuie dus la un servis reparatii calculatoare, doar ei stiu ce are.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic. Il duci la reparat si vara asta iei o pauza de la stat in casa si jucat pe PC.
Este vara, soare, cald si apa-i nemaipomenita! Fugi toata ziua la strand si balaceste-te cu prietenii!

| Hahahahshshwb explică (pentru Violleta2022):

Faza e ca sunt la tara si nu e nimeni pe aici deci e plictiseala de mori.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hahahahshshwb):

Pai nu ai nevoie de nimeni oricum, ca-s foarte multe de facut intr-o gospodarie taraneasca, mai ales ca esti ditamai baiatul si poti sa ajuti la tot ce-i nevoie prin curte, ograda, gradina, la camp sau unde-i nevoie.

| NLS a răspuns:

1. Deschide capacul si scoate placutele de ram, apoi punele la loc, dar fiecare o pui in slotul celeilalte.

2. Daca tot asa face, verifica SSD-ul/HDD-ul.
E posibil ca din cauza socurilor de pe drum, sa se fi miscat cablurile in cele doua mufe.
Deasemenea, verifica si cablurile in sursa, in caz ca e modulara.

3. Incearca cu alta sursa, alta unitate de stocare, si/sau alt RAM.
Pentru asta cea mai simpla varianta e sa-l duci la service, pentru ca bănuiesc ca nu ai in casa atâtea piese de rezerva.

| Hahahahshshwb explică (pentru NLS):

E prebuild am garantie si mai am un an garantie. Daca te intrebi dc am prebuild e ca a fost la un pret bunhappy

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, poate sa fie de la sursa, sursele se duc in timp, si chiar asa face: porneste, nu are destul curent si se opreste
pe vremuri ti-as fi spus de condensatori umflati, insa la un Intel generatia 9 e foarte putin probabil

insa, in orice caz, iti trebuie service, nu prea ai ce sa faci altceva, numai la service iti poate spune care e problema exact, chiar daca sursa e principalul suspect, nu inseamna ca e sigur de la sursa

| Hahahahshshwb explică (pentru Zuzu1991):

Sursa de 250w il inversai si cu ala de la monitor si tot 250w are degeaba