| Tzigaret a întrebat:

Salut, pe laptop este mai bine sa pastrezi bateria sau sa o scoti, in timpul gamingului?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca stii ca nu se ia curentul des in zona ta, si bateria e detasabila, e mai bine sa o scoti, si sa o introduci doar o data pe luna, si sa o folosesti pe durata unui ciclu de incarcare-descarcare, apoi o incarci si o scoti din nou ~ 30 zile.
Daca aveti probleme cu electricitatea, e mai sigur si mai sanatos sa o lasi inauntru.

De exemplu la mine e afara din laptop.
Sunt in Germania din 2012 si nu s-a luat curentul niciodata.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Este irelevant. Dar daca iti pica curentul o sa ti se faca dor de baterie.

| NotNamed a răspuns:

Sa o scoti 100% clar fara dar si poate.

| mont a răspuns:

Nu prea are importantă. Eu as zice ca e mai bine sa o păstrezi, sa fie acolo dacă se ia curentul.

| NotNamed a răspuns (pentru mont):

Sunt 2 chestii de precizat.
1. Sistemul merge mai lent cand primeste curent de la baterie.
2. Sistemul merge mai rapid si mai bine cand se alimenteaza direct de la priza. Cu bateria ca sursa de energie in timp ce te joci nu vei avea aceleasi eficiente pentru ca laptopul isi reduce frecventa si procesele pentru a rezista mai mult. Nu e recomandat nici sa te joci cu laptopul la incarcat (practic cu bateria conectata) deoarece strici bateria. Telefoanele sunt un exemplu perfect.

| Meme10Meme a răspuns:

Intreaba-l pe Raphahell.