| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,pe placa de baza Asus H110M-K câte ventilatoare pot pune și ce pini are?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Https://dlcdnets.asus.com/......B_only.pdf

Uita-te pe pagina a 9-a (numerotata in document cu 1-1)
Deasemenea, te poti uita si pe pagina a 8-a (viii) in lista de porturi si conectori, sau pe pag. a 9-a.

Exista in partea de sus un conector pentru coolerul procesorului (CPU_FAN),
cu 4 pini (adica are si PWM) in care poti introduce pana la 2 ventilatoare, dar insumat sa nu consume mai mult de 1A si 12W.

Si undeva la mijloc mai ai un conector asemanator (CHA_FAN), in care poti introduce de asemenea maxim 2 ventilatoare (de exemplu cel din spate, si unul din fata carcasei), cu acelasi consum ca mai sus.

Pentru a uni cate 2 ventilatoare ai nevoie de un splitter, care trebuie sa aiba la ambele capete cate 4 pini (daca doresti ventilatoare cu PWM).
Ventilatoarele pot avea si turatii diferite, dar placa de baza va seta o turatie comuna, prin conformatia pinilor splitterului.

https://www.pcgarage.ro/......n-m-black/

Poti cauta si de la alta firma, ca Noctua sunt cam scumpe.
Dar Noctua sunt de calitate, si cu 50 RON, ai 2 splittere.

| GhitaAndrei2000 explică (pentru NLS):

Ok,ce ventilator de 80 mm pot pune?

| NLS a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Ventilator pentru carcasa, în spate?
Sau in fata?

Doar de 80mm poți monta în carcasa?
Cu cât un ventilator e mai mic în diametru, cu atât trebuie sa se rotească la o turație mai mare, ca sa tina pasul cât de cât cu cele mai mari, si asta îl face foarte galagios.

https://www.pcgarage.ro/......ana-la-49/

Cele Arctic sunt destul de bune, mai exact mult mai bune decât orice brand care oferă ventilatoare de 80 la același preț sau mai ieftine.
Si costa 20-25ron.