| AdyLupul a întrebat:

Pe scurt, am primit un laptop de la o ruda de-a mea (pana cand imi cumpar eu altul), e vorba de un Hp Compaq 6730s. Laptopul e in stare foarte buna, nu stiu de cand in are ca nu am fost inspirat sa intreb dar e in stare foarte buna. Ideea e ca s-a bulit bateria.ea tine decat 10 minute sad fiind singura problema a laptopului pe care as dori sa o repar..Acu ce ar trebui sa fac..sa cumpar una noua? Pe net am citit si m-am convins cam cum ar trebui intretinuta o baterie. Am gasit una noua pe la 2-3 mil. Intreb pentru k la un prieten tine bateria cam 2 ore 3..Mentionez k voi folosi laptopul pentru jocuri cam 3 zile acasa restul pe baterie..Deci ce sa fac sa cumpar baterie noua? O mai pot salva pe asta? si dati-mi eventual niste sfaturi de protectie ca sa nu o bulesc si pe asta noua.P.S. Are cv daca o tin in laptop cand e in priza acesta pentru k se incalzeste cand ma joc! insa la o pana de curent destul de deasa pe la mine ce fac? ..astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Toate bateriile, in timp, se uzeaza. capaciteatea de a stoca energie scade pana la 0. singurul lucru pe care il poti face ca sa scazi consumul este sa opresti serviile din windows si programele nefolositoare. dar nu te astepta sa cresti autonomia mai mult de cateva minute.
gandeste-te bine daca vrei o baterie noua. daca laptop-ul este mai vechi, nu cred ca se merita. (acum... este alegerea ta).
atunci cand folosesti o lunga perioada numai in priza este indicat sa scoti bateria. aceasta trebuie depozitata intr-un spatiu cat mai racoros si incarcata aproape la maxim. atunci cand o introduci in laptop lasa-o pana se descarca, iar apoi fa o reincarcare completa.

| 7Roby7 a răspuns:

Uita-te daca merge ventilatorul, de obicei multe baterii sau alte componente se strica pentru ca se ultraincalzesc din cauza ventilatorului care nu mai functioneaza.
Daca bateria cea veche tine doar 10 minute,tine-o incontinu la incarcat,astfel va fi incarcata incontinu,nu va pati nimic.
Nu cred ca se va strica si cea noua daca ventilatorul sau un alt component de care are nevoie functioneaza,problema poate sa fie si in bateria cea veche,poate este stricat ceva in ea sau a fost prea des folosita, ar trebui sa o intrebi de cand e bateria sau de cand e laptopul, si daca este de mult timp, tine atat de putin ca a fost de prea multe ori incarcata, asa se intampla la toate bateriile.Nu are nimic daca se incalzeste,asta se intampla pentru ca incarcatorul o incarca,daca este foarte fierbinte scoate-o din priza sau din laptop un timp,cat despre pana de curent, nu ai ce sa faci, incearca sa afli de ce ti se inchide curentul asa de des si opreste sa se intample asta, iti poate arde bateria sau mai rau, tot laptopul.
Sper ca ti-am fost de folos!