| MariusMercenarul a întrebat:

Salut, pe urmatoarea configuratie pe care o sa am la pc, o sa-mi mearga Windows 7 Ultimate X86 (32 Bit)?
Configuratie actuala pe care o am :
-Intel Celeron 420 @ 1.60 Ghz FSB:800, L2 Chacke:512, Socket 775
-Gigabyte Nvidia Ge Force G210 Gt 512 Mb DDR2 HDMI VGA
-Hardisk Weastern Digital 80 Gb 7200 Rtm SATA 16mb/s
-Kingston Max 1 Gb DDR2 533 Mhz
-Placa de Baza: Gigabyte Ga Vm 900 m

Oricum am windows 7 Ultimate pe aceasta configuratie actuala, am probleme in jocuri mai noi, stiu ca procesorul este cam slabutz, dar am rezistat si stiu ca vam mai intrebat despre acest subiect in vara asta.
Dar acum viu cu o noua intrebare :
M-am gandit la un upgrade la pc si ar fi cam asa;
-Procesor :Intel R Dual Core R E6600 @ 2, 40 Ghz FSB :1033.Lv2 Chcake:4 Mb, si altele...(aceasta va fi prima piesa pe care o sa o cumpar )
-Hardisk: 500 Gb Westearn Digital SATA 2 etc...(mai tarziu pentru ca nu ma cam tine bugetul )
-Rami : inca un slot de 2 GB Ram Kingston cum vam scris mai sus 533 Mhz

As dori sa stiu, pentru ca eu sunt GAMER INRAIT dupa Gta IV sau Shift 2 etc, daca o sa mai am probleme in jocuri dupa acest upgrade?
Dar luati in considerare ca nu vreau sa fiu luat la misto si glume... vreau un raspuns corect cat mai corect si mai intales
Dau Funda+Vot Celui care imi da un raspuns corect!
O seara Buna!

Răspuns Câştigător
| AsX a răspuns:

Pai... Windows 7 pe doar 1 gb ram este cam putin. Windowsul consuma 500mb+ si ramai cu 500 mb pentru jocuri, mai bine ti-ai baga X***ca schimbi procesorul va trebui sa schimbi si placa de baza si sa schimbi si ramii, si decat un hard la 500gb (nu cred ca ai ce sa faci cu ei daca zici ca esti gamer) mai bine iei unu de 250gb, mai ieftin si ai destul loc...

| MariusMercenarul explică (pentru AsX):

Procesorul ii compatibil cu placa de baza...

| AsX a răspuns (pentru MariusMercenarul):

Pai nu merita E6600. Daca vrei un pc care sa tina jocurile noi si nu prea ai buget mai bine ti-ai lua un athlon x4 si 4 gb ram.

3 răspunsuri:
| andtim a răspuns:

Incearca o configuratie cam asa:
- cpu: i3 sau i5 sau daca nu amd ca e mai ieftineanu si e destul de ok
- ram: minim 2 gb ddr3 1066mhz
- video: 1gb in sus cauta un ati radeon ceva
- hdd: hmmm nu stiu, dar cu 500gb chiar nu ai ce sa faci sincer