| YoChriss a întrebat:

Placa mea de baza are slot pci express x16. Am gasit o placa video si spune ca are slot pci express 3.0. Puteti sa imi explicati cum este cu aceste sloturi? Sa imi dati toate marimile sau versiunile. FUNDA!

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu prea trebuie sa te intereseze aspectul asta sincer decat daca: cumperi placa video de peste 3000 lei pentru rezolutii 4k+.
Altfel, ele o sa fie compatibile intre ele, limitarile o sa fie minime, deci o sa fie ok.

| SouLIce a răspuns:

Nu conteaza versiunea, toate versiunile de pci-e sunt compatibile

| Capota a răspuns:

E ca si cu stick-urile usb astea noi. fata de cele vechi 2.0 au o rata de transfer mult mai mare, la fel si placa ta video, are slot pci express 3.0, deci o sa-ti mearga mult mai bine fata de o placa video asemanatoare dar cu slot 2.0, dar fii atent, ca si la stick, ca sa-ti mearga in parametri normali debuie sa ai porturi usb 3.0, la fel si la placa video, ca sa-ti mearga ok, adica pentru cat e facuta ea, trebuie sa ai pe placa de baza un slot pci express 3.0, alfel o sa-ti mearga doar cat duce placa de baza. Sper ca te-a ajutatwinking

| YoChriss explică (pentru Capota):

La placa de baza am slot x16, dar nu stiu daca e 3.0