| NesCafe a întrebat:

Salutare,as vrea sa imi achizitionez o noua unitate si ma gandeam cand o achizitionez placa de baza sa aiba slot PCI Express ca sa ii pot baga si o placa video,am gasit un calculator bun, dar la sloturi imi spune asa.

Sloturi 2x PCI
1x PCIex1
1x PCIex16

Ultimul slot, adica PCIex16 ce inseamna? PCI-Express 16? si daca da ce versiune este 2.0 sau 2.1? ca nu scrie....sau as putea baga pe el o placa video PCI EX 2.0?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ca o regulă generală în orice solt PCI-e v1 vor funcționa plăci video ce au PCi-e v2 dar cu downgrade-ul de rigoare.Cel mai bine e să achiziționezi o placă de bază ce are slot PCI-E X16 v2.1 sau chiar 3(recomandat) la care să adaugi o placă video ce are același tip de slot, asta ca să benefuiciezi de capacitatea maximă de lucru a hardware-ului(fără downgrade-uri din cauza magistralelor). Succes

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai fi spus denumirea placii era mai bine.
Placile actuale nu mai au PCI-e x16 v1.0.
Deci au cel putin varianta 2.0. Vor merge placi video bune.

| NesCafe explică (pentru Salontanul):

Deci pe un slot PCI-e x16 v.10 pot sa bag versiunea 2.0?

| Salontanul a răspuns (pentru NesCafe):

Nu. Pe un slot versiunea 2.0 poti baga si placi alte versiuni. Versiunea 1.0 este cu o rata de transfer foarte mica si n-are eficacitate.

| buzucan a răspuns:

Recomand sa citesti articolul acesta, te va ajuta sa alegi http://configpc.info/cum-aleg-componente-de-calculator-compatibile.html

| horia2012 a răspuns:

Placile video care se fabrica acum sunt pe cel putin PCI 2.0. La tine slotul pe care poti pune orice placa video este
PCI Expres 16. (este varianta 2.0).
-Pe celalalt slot PCI expres 1, poti pune numai placi vechi care sunt pe slot
PCI Expres 1.0

| Andrei7520152 a răspuns:

Prietene, daca are un slot PCI-Express, e suficient. Chiar daca bagi o placa video noua pe un slot PCI-Express 2.0, tot va functiona. Doar nu la aceeasi viteza ca si un slot PCI-E 3.0