| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a întrebat:

Salut, pot adauga laptopului hard disk daca am ssd? Trebuie scos ssdul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi un HDD extern, pe care copiezi periodic ce vrei sa pastrezi, pe urma il pui deoparte, intr-un loc ferit.
.

| antimulte a răspuns:

Sunt unele, rare e adevarat, care sunt mai mari, si in acest caz au loc pentru 2 HDD-uri, caz in care poti pastra si SSD si HDD.
Alta varianta ar fi sa scoti SSD desi nu ti-o recomand, si sa iti pui hardul, care chiar daca e mai mare, o sa fie mai lent decat SSD-ul.
Si o alta optiune un caddy, daca ai DVD-CD la laptop, sa renunti la unitatea asta optica, si cu ajutorul unui caddy sa pui hardul in locul ei.

| Frank51 a răspuns:

De regula ai un singur slot pentru hdd, unde viteza este cea mai mare si se recomanda instalarea unui SSD in slotul principal. Pentru suplimentarea spatiului poti inlocui unitatea optica cu un caddy unde instalezi un hdd cat de mic sau mare doresti.

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Depinde ce fel de SSD ai. Daca ai de 2.5 inch, il poti schimba fara nici o problema cu un HDD, insa conditia este sa fie tot de 2.5 inch. Poti sa le pastrezi si pe ambele daca ai o unitate optica in laptop (respectiv CD-RW, DVD-RW), pe care o poti inlocui cu un caddy in care sa intre HDD-ul, dar evident ca trebuie sa renunti la unitatea optica in cazul asta.

Succes!

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 explică (pentru Mandeliu):

Daca are 2.5 si nu am cd rw merge?

| Mandeliu a răspuns (pentru java12345678901211144133ytrytu78909876545):

Doar daca schimbi SSD-ul cu HDD-ul.