| andreas678 a întrebat:

Salut prieteni va rog frumos sa-mi spuneti si mie de ce laptopul meu accepta toate windows-urile 7, vista,linux,ubuntu, 2000, si nu accepta xp va rog dati-mi un raspuns pe mess ok andreas_andy.boss

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sunt două variante pentru rezolvare
1- Din BIOS dezactivezi AHCI ( pui pe disable această opţiune sau pe IDE ).
2- Laptopurile noi au un controller pe care xp-ul nu îl recunoaşte datorită absenţei driverilor respective.
a- Integrezi drivere direct în windows
http://www.videotutorial.ro/? p=921

| ROB3RT89 a răspuns:

E ceva normal.La ori ce laptop sau pc care instalezi windows 7 sau vista iti zice ca ai o versiune mai noua instalata deja!
Ai 3 posibilitati:
1. Daca laptopul e setatat sa acepte systeme de operare de la vista in sus, dezectivezi optiunea din bios.
2.Dezactivezi ahci din bios(cum ti-a spus si Arthur)
3.Bagi un DVD cu windows 7 sau vista, dai advanced si format. Dupa ce formateza partitia cu systemul de operare recent, poti sa bagi un cd cu windows xp si dai un restart.
Va functiona 100%
Spor!

| laptopnews a răspuns:

Recomandarea ar fi oricum sa ramai la Windows 7! :)
http://laptopnews.ro/de-ce-microsoft-windows-7.html

| georgedanielc a răspuns:

Este normal sa nu iti accepte, prima data trebuie instalat XP si dupa aceea 7...trebuie sa formatezi partitiile, sa stergi windowsul existent si dupa aceea instalezi XP si poti instala si 7 DACA AI SPATIU SUFICIENT de preferat sa fie instalate fiecare intro partitie propie

| macelarutudor a răspuns:

Cumva nu il ai genuine?