| serau999 a întrebat:

Recent am achizitionat o placa de baza low-end, dar noua, si cum am pus-o, am instalat, m-am uitat pe manual sa vad cum se pun firele front panel, totul ok, pornesc pc-ul, nu se aprinde monitorul. Cu o alta placa de baza s-a aprins, dar cu aceasta nu. Pc-ul se deschide, aud coolerele, tot, dar nu afiseaza nimic monitorul. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai montat toate cablurile? alimentarea pentru procesor si 24pin? Procesorul este montat corespunzator? Componentele sunt 100% compatibile?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decît sa il strici, mai bine il duci la un specialist, el stie daca se potrivesc componentele stie cum vin acele cabluri legate mufele unde vin măsoară tensiunile sa nu incurce ceva, dar tu nu stii, si daca il tot freci o sa il arzi, faci un scurt si pa s-a terminat.

Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un specialist sau du-l la un service.
Daca tot nu merge, ia-ti altul si pe asta arunca-l la gunoi.

| xByte a răspuns:

Verifica alimentarile 24P si 8P sa vezi daca sunt bine puse, si poti eventual sa verifici si alimentarea de la placa video, sau placa video in sine daca este pusa bine in slotul PCI-E.