| KadarIstvanCosmin2000 a întrebat:

Salut, recent mi-am schimbat windowsul si cand pornesc calculatorul merge totul bine iar apoi dupa 1 minut se face cpu 50% fara nici un motiv, calculatorul meu este bun n-am avut probleme pana acum cu el si mergea totul struna si driverele le-am facut si de la placa video si tot

Răspuns Câştigător
| graffyadi a răspuns:

Am avut aceeasi problema, la mine cauza a fost windows update care rula in fundal, eu am rezolvat oprind BITS(background intelligent transfer service) si windows update din services.Fireste asta cu pierderea sansei ca windows-ul sa isi mai faca update-uri.

| KadarIstvanCosmin2000 explică (pentru graffyadi):

Multumesc foarte mult, chiar a functionat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa pornirea windows-ului (aparitia desktopului) inca se fac actualizarile (update) la windows si toate programele instalate, dupa care se face deframentarea si salvarea sistemului etc. Procesul intreg poate dura zeci de minute, timp in care cpu lucreaza intens, dar SI hard disk-ul. Acesta din urma se poate urmari prin Led-ul de pe panoul frontal al carcasei, care palpaie intens in tot acest timp.
Cand Led-ul hdd-ului inceteaza sa palpaie intens (palpaie doar in ritm rar) atunci te poti apuca sa lucrezi/joci pe calculator.

Se poate scurta acest timp prin oprirea - pe rand - a actualizarilor automate.

| KadarIstvanCosmin2000 explică (pentru Bula):

Degeaba, cand intru intr-un joc ii 100% si joc pe grafica medie si inainte jucam pe very high fara probleme

| Bula a răspuns (pentru KadarIstvanCosmin2000):

Daca Led-ul s-a stabilizat si CPU e tot la nivel mare, nu vrea sa scada, atunci poate ai virus. Scaneaza-ti calculatorul.

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru KadarIstvanCosmin2000):

Da cum spun cei de mai sus, dezactiveaza serviciul de update, da-i in start, scrie services, windows update, da-i stop prima data si pe urma la start mode da-i disabled.

| alexboss2020 a răspuns:

Ai schimbat ceva recent la PC?