| Alfred0703 a întrebat:

Salut.
Recomandati-mi un laptop bun pentru facultate(automatica) si pentru gaming. Nu vreau laptopuri gen Lenovo. Buget 3000-4500 lei sau pot urca pana la 5000. Mentionez ca vreau sa fac si foarte putina editare video si modelare 3rd.

Răspuns Câştigător
24 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu te uiti ce enormitati debitezi? "Gen Lenovo?" Adica durabile si cu un pret acceptabil, cu suport software decent si conditii de garantie foarte ok? Adica "chinezarii" de la aia care au preluat o legenda ca IBM?
On-topic:
1. http://www.pcgarage.ro/......b-freedos/
2. http://www.pcgarage.ro/......t-3yr-cis/
3. http://www.pcgarage.ro/......k-backlit/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La automatica, nu-ti trebuie userule laptop de 4500 lei, doar daca vrei sa joci gaming la nivel avansat, atunci alegi ceva de la Asus ROG si ai scapat, ia-ti de pe pcgarage.ro ca-s mai ieftine si unele dintre ele au review-uri clare+ ai si optiune sa le dai mesaj lor si sa spui exact ce vrei de la acel laptop.
Pentru c++ si alte programe, borland, mingw, Orcad, CAD, ArchiCaD si ceva de genul, nu-ti trebuie vai ce desktop puternic.

| Kogaion a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la o firma specializata si sa ti-l faci pe comanda exact cum vrei tu. Eu asa mi-am facut calculatorul, le-am zis bugetul si ca il vreau pentru gaming, si merge brici si acum si are 10 ani vechime. Ei ti-l fac pe piese, si chiar fac o treaba grozava.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kogaion):

Esti destept, dar nu ai ce cauta pe ramura IT, un laptop facut pe componente, ca sa poti sa-i pui exact ce vrei tu, cu socket care sa iasa si etc, costa peste 10k ron! Nu ai idee ce vorbesti, dar totusi iti dai cu parerea.

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-am dat cu parerea despre nimic, nu am zis ca ala e bun si ala e rau, i-am spus ce asi fi facut eu. Pentru ca acolo unde am fost eu pentru PC, le-am spus exact bugetul si ei mi-au spus cum va arata si am fost multumit, asa si el, le spunea bugetul si cei de acolo ii spuneau cum va fi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kogaion):

Bai, tie iti mai trebuie o pereche de dioptrii sau ochelari in caz ca n-ai. Casca ochii: Recomandati-mi un laptop bun. Laptop vrea, nu vrea desktop, intelegi?
N-are ce sa ii faca aia, pentru ca este extrem de scump asa ceva.
Singura firma specializata de la care am comenzi foarte multe la ei si valoare a comenzilor mare, este pcgarage.ro singura care o recomand cu toata increderea!

| untu a răspuns (pentru Kogaion):

Serios? Cum se numeste firma specializata si de unde e sau in ce localitate este? O ruda de-a mea este interesata de asta!

| Kogaion a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ai si vreun beneficiu de faci asa, ce il costa sa mearga sa intrebe cat l-ar costa? Zici ca iti da pcgarage de mancare de nu tolerezi un alt sfat, care nici macar nu iti este adresat tie.

| Kogaion a răspuns (pentru untu):

Sincer nu mai stiu cum se numeste, eram mic atunci. Este din Constanta firma, si mi-a spus doar piese de la AMD si ASUS in PC.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kogaion):

Poate imi da, de unde poti stii ca nu o face?:))
Nu ai inteles ideea la ce m-am referit, si nici nu iti dau explicatii mai multe ca vad ca habar nu ai pe ce lume traiesti.
Una am spus eu, alta tii tu inca in tine, ce treaba are ma pc-ul pe componente cu laptop-ul pe componente, inca nu intelegi diferenta dintre un pc(desktop) si un laptop? Daca asta nu intelegi, clar n-ai ce cauta la intrebarea asta.
Cea mai buna firma la ora actuala din Romania pentru asamblare pc-uri pe componente este doar www.pcgarage.ro si nu alta, cea mai buna de pana acum!
Iar daca tie ti-au pus acei oameni amd este pentru ca bugetul tau nu ti-a permis ceva de la Intel, erau foarte scumpe acum ceva ani.
Iar Asus, presupun ca placa de baza, care acum dupa parerea mea, gigabyte este cu mult superioara.

| alexandru0995 a răspuns:

Http://www.emag.ro/......D2CWB3BBM/ crede-ma printre cele mai bune mdele

| Alfred0703 explică (pentru alexandru0995):

Mi-ar placea ceva cu putin mai multa memorie video.

| Superior a răspuns (pentru alexandru0995):

Salut,nu vreau sa te supar. Deci, acel GTX 960 este deja cam vechi, au aprut generatii noi, cum ar fi GTX 1060, dublu in performante si la acelasi pret.

| alexandru0995 a răspuns (pentru Superior):

Da stiu, dar totusi sunt bune mi se par mai rezistente, ce parere ai? nu ma supar stai linistit

| Superior a răspuns (pentru alexandru0995):

960 este cam cum este un GTX 1050 Ti de acum, nu e foarte rau dar doar ti-am atras atentia, in caz ca nu ai fi stiut.

| Superior a răspuns (pentru Taticu1337):

Laptopul trebuie axat pe gaming, caci automatica si "putina editare" poti face si pe unul de 2000 de lei, astfel 1060 3GB cu 8GB de RAM este superior cu mult spre deosebire de 32 GB de RAM si GTX 950M.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce i-a fost recomandat de la pcgarage este cu mult superior peste ce spui tu, ssd are, 8 nuclee la procesor are, placa video de 4 gb are, 32 gb ram ddr4 arhisuficienti, pe scurt, este foarte, foarte bun!
Nu ii trebuie ceva mai bun decat atat garantat, o sa ii mearga toate jocurile perfect.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti expert TPU, dar pe domeniul IT nu pari. Cei 32 de GB nu ajuta in mod semnificativ in gaming, pe cat ajuta placa video. Ba chiar, placa video este cea mai importanta componenta. Daca ai i3 + GTX 1070 + 8GB vs i7 + GTX 750 + 16GB, prima varianta intrece lejer testele caci are o placa video de top. Am cautat pe Youtube si uite diferenta intre 8GB si 16GB pe GTA V https://www.youtube.com/watch?v=OQrzBglirsU&t=57s. Acum uite diferenta intre GTX 950 si GTX 1060 https://www.youtube.com/watch?v=iomLhxRQ65s. Deci diferenta dintre dintre i7+8GB+GTX1060 vs i7+32GB+GTX950,prima varianta fiind axata pentru gaming mai mult, a doua pentru editare si modelare la modul extrem. Acei 32 de GB ofera doar 6 fps, acel GTX 1060 ofera inca 40-50fps-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Stimabile user Alex, ai si tu partea ta de dreptate, dar uiti esentialul, eu unul a-si accepta pentru viitor cei 32 gb ram, pentru rendering sau editari video/foto/audio, iar tu ai accepta acel 1060 pentru gaming, felicitarile mele.
Nu ma intereseaza ce par si ce nu pari, eu stiu ce sunt si ce fac in prezent, si ma multumesc cu acest statut. O seara buna!
P.S: multe din testele de pe yt sunt mai mult decat fake.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toate, cele pe care ti le-am aratat am vazut si in realitate similare.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Pt. rendering e necesar un procesor cat mai bun.