| skull12 a întrebat:

Salut, revin cu o noua intrebare despre cei care se decurca in tehnologie. Deci de ieri nu mai imi merge netul pe telefon. Pe pc nu am nici o problema, imi merge perfect, dar pe telefon deloc, imi apare semnul de semnal de wifi e full dar nu merge deloc, merge doar logoul acela de la net pe telefon dar netul nu. Daca este important... Am un router de la Tenda si net de la AKTA!

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Atunci "problema" provine cel mai probabil din router, emite pe-o frecventa/band nesuportata de telefonul tau. Pe scurt, intri in setari, ii dai "free" fara parola, vezi daca ti-l detecteaza, sau alta securitate wpa2, wep etc. ori pe 20/40mhz, nu pe automatic si-ar trebui sa mearga.

12 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Vezi daca-ti merge pe alte telefoane, daca da, problema vine din telefon. Trebuie setat cel mai probabil pe alta "frecventa" routerul 20/40 mhz, dar odata ce merge pe altele, incearca o resetare a setarilor telefonului, pe-urma incearca sa vezi daca iti merge conectat la alte retele wireless/date mobile, maxim un reset din fabrica.
PS: Daca nu-s acasa, intreaba-l pe Tibi, dar nu-l"stresa" cu reset la router ca nu e de la asta

| skull12 explică (pentru CM7YRE):

Am incercat si pe alte telefoane si nu merge, pe date merge si pe netu' lui Tibi, dar pe al meu nu.

| socipath63092 a răspuns (pentru skull12):

Ok

| skull12 explică (pentru CM7YRE):

Mersi mult.

| CM7YRE a răspuns (pentru skull12):

Atunci "problema" provine cel mai probabil din router, emite pe-o frecventa/band nesuportata de telefonul tau. Pe scurt, intri in setari, ii dai "free" fara parola, vezi daca ti-l detecteaza, sau alta securitate wpa2, wep etc. ori pe 20/40mhz, nu pe automatic si-ar trebui sa mearga.

| darrio2007 a răspuns:

Restart la telefon.

| Ionut231312 a răspuns:

Un restart la router ai incercat? Restart la telefon? Sunat la cei de la AKTA?

| darrio2007 a răspuns (pentru Ionut231312):

Daca merge pe pc ce treaba are routerul?

| Ionut231312 a răspuns (pentru darrio2007):

Pentru ca pc-ul este conectat direct la cablul de internet care este bagat in router? Am patit la fel si asta a fost rezolvarea, oricat de stupida ar suna pentru tine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ionut231312):

De unde stii ca nu are adaptor wireless la pc?

| socipath63092 a răspuns:

Ce telefon ai? poate ai un telefon prea vechi, da un restart la router si daca nu merge mergi la un specialist ca sa te ajute.

| skull12 explică (pentru socipath63092):

N.am telefon vechi, Redmi note 5

| socipath63092 a răspuns (pentru skull12):

Am zis poate