| alexfesty a întrebat:

Se poate invata programare jucandu-te? Daca da vreau sa-mi dati niste exemple cum, nu ma refer la programare foarte avansata numai chestiile de baza. Fuda

Răspuns Câştigător
| silvohex a răspuns:

Da, există siteuri de tipul www.codecademy.com (pe Codecademy poți învăța Javascript, HTML/CSS, Python și Ruby), dar acestea presupun cunoașterea limbii engleze... în orice caz, dacă te apuci de programare, a nu cunoaște engleza la un nivel cel puțin mediocru este un dezavantaj gigantic.

| alexfesty explică (pentru silvohex):

Nu e problema de engleza ca ma descurc destul de bine, faza e ca vreau sa modific un program in C++

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

NU, nu poti invata programare jucandu te. Programare inveti muncind si trebuie sa incepi cu lucruri de baza precum algoritmii, structurile de date, schemele logice, lucrul pe biti, pesudocod si abia apoi un limbaj de programare.

| NopeCheers a răspuns:

dota, cs, minecraft, wow poti invat limba engleza repede din aceste jocuri mai ales minecraft