| ivy a întrebat:

Salut si Craciun Fericit! am si eu o problema cu un calculator prapadit straight face... : AMD Athlon XP, 1343 MHz placa video de 128 MB. Aseara am luat niste placute de memorie RAM de la un prieten una de 512 mb si alta de 256 mb.
Calculatorul suporta urmatoarele tipuri de placuta :
DDR-200 SDRAM, DDR-266 SDRAM, DDR-333 SDRAM, DDR-400 SDRAM.
Placutele pe care le-am luat nu au seria pe ele scrisa cea de 512 mb RAM are PC-3200 frecventa iar cea de 256 mb PC-2700 - fara sa stiu daca e unu din tipurile de mai sus.[nu are alte specificatii]. am bagat placuta de 512 si am aprins calculatorul - imi mergea frumos imi arata acum ca are 748 memoria ram love struck >- si cand sa intre in windows imi aparea o eroare >- gen fisierul nthsl[paraca] din system32 nu a fost gasit reparati windowsul apasand tasta "r". daca apasam r sau orice alta tasta calculatorul se restarta...am scos placuta ram si apoi calculatorul mergea perfect thumbs up!sad ceva idei sau stiti daca se potrivesc placutele sad vreau si eu performanta mai buna... :* MEGA - FUNDA!

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Placuta ram, cum ai observat, are o mica crapatura, o canelura! ele difera de la ddr1 ddr 2 ddr3. priveste aceasta poza:) http://www.google.ro/......tp?/imgres

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Baga placuta aia de 512, si incearca o reinstalare de windows. daca te lasa e ok, daca nu, probabil placa ta de baza NU suporta PRODUCATORUL placutei! ca tipul il suporta sigur, este ddr1 sau ddr 400 cum se mai zice! craciun fericit!

| ivy explică (pentru florin1979):

Placuta de 256 oare merge?happy imi pare ca nu se imbina bine acolo. dar e aceeasi marime cu cea de 512 care merge! e perfect egaalaa!

| florin1979 a răspuns (pentru ivy):

Placuta ram, cum ai observat, are o mica crapatura, o canelura! ele difera de la ddr1 ddr 2 ddr3. priveste aceasta poza:) http://www.google.ro/......tp?/imgres