| Cristinel_Cristi_1997 a întrebat:

placa mea de baza are 4 sloturi 2 ddr1 si 2 sdram, de curand am gasit prin casa o placuta sdram 256 mb si am zis sa o bag intr-un slot, am bagat-o dar cand am deschis calculatorul imi citea doar memoriile ddr1, le-am scos pe alea ddr1 si am bagat-o pe asta sdram si mergea. vreau sa stiu de ce nu merg memoriile impreuna si cum pot rezolva asta.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

DDR 1 nu este compatibil cu SDR SDRAM si nu ai cum sa le folosesti impreuna. DDR1 are viteza dubla fata de SDRAM.
Nu se poate rezolva problema care vrei tu.

2 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Ori DDR ori SDRAM. Pune DDR pentru ca e mai ieftina si mai rapida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incompatibilitate intre ele.
mai bine iti cumperi o placa de baza noua