| Robert7362 a întrebat:

Snapdragon 845 si Adreno 630(cpu si gpu unor telefoane). Stie cineva care este echivalentul lor, adica Cpu Snapdragon 845 poate fi comparat cu un i3 sau i5, sau orice alt procesor pe care il are un calculator si Adreno 630 este echivalentul unui placii grafice de pe pc, dar care? ..Aceste doua componente de pe telefon sunt foarte puternice, deci cu ce pot fi comparate cele doua de mai sus?

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nu exista "echvalent" in ceea ce ai scris.

| flixbuster a răspuns:

Snapdragon 845 este pe arhitectura ARM iar procesoarele de PC/laptop (i3, i5 cum scrii tu) sunt arhitectura x86. Nu prea le poti compara usor. Ar trebui sa cauti niste site-uri care fac teste sintetice si pe PC si pe mobile si sa vezi scoruri.

Problema e ca procesoarele de PC/laptop sunt proiectate (e vorba despre racire in principal) sa duca full load pe perioade indelungate de timp. Procesoarele de mobile pot duce full load perioade foarte scurte de timp (minute) dupa care isi reduc performantele (racirea fiind principalul motiv). In concluzie, testele sintetice nu sunt totuna cu experienta pe care o va avea utilizatorul in folosirea de zi cu zi.

Treburile sunt mult mai nuantate/complicate, am incercat sa fiu cat se poate de succint - dupa cum vezi, nici nu m-am atins de partea cu placa video.

| alexboss2020 a răspuns:

Sunt arhitecturi diferite, nu poti cumpara! Probabil cand procesoarele de pe mobil vor rula pe windows sau cele de desktop vor rula pe Android(cu o frecventa multe mai joasa), poate atunci vor fii comparabile!