| Andreea077 a întrebat:

Care este cel mai bun procesor de telefoane? Snapdragon 680 e bun?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cel mai puternic e A15, de pe seria iPhone 13.
Insa e mult prea puternic pentru nevoile acelor telefoane, si pentru orice telefon in general.

Din tabara Android, top 3 e reprezentat de
Snapdragon 8 Gen 1,
urmat de 888 si 870.
Personal, prefer 870, pentru ca e mai bland cu bateria.
888 si 8 Gen 1 sunt foarte puternice, dar se incalzesc pe masura, in special al doilea.

Urmeaza Kirin 9000 de la Huawei, daca mai gasesti vreun telefon cu el.

680 e un procesor decent, pe unii ii multumeste, insa nu si pe mine.
Nu o sa-l vezi pe telefoane de top.

Daca doresti ceva mai bun, cauta telefoane cu SD 860 sau 865 (sau varianta ideala: SD 870).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Cu 865 ideea e ca gasesti telefoane SH la preturi foarte ok, gen Mi 10T Pro cu vreo 1300 RON.

| Andreea077 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu vreau un telefon de la Huawei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea077):

... pentru ca? Zi exact ce model si ce vrei de la el. Nu de alta, dar presupun ca stii ca Huawei nu mai vine cu Google Play Store...

| gelu1970 a răspuns:

680 face parte din gama de mijloc.
De ce telefon vorbim în concret?
Procesoarele cu randament mare sunt 860, 865, 870, 888, 8 gen1.