| RandomStudent a întrebat:

Spuneti-mi si mie care e faza cu sistemul de operare "linux" si daca poate fi schimbat cu windows.Si de ce e pus linux si nu windows, sau sa il lase "free-dos".

Răspuns Câştigător
| Lupu_Rafael_1981 a răspuns:

Da puti sa schimbi linux cu windows.Este pus pentru ca nu costa mult.Sistemele windows costa daca vrei sa il ai pe un PC nou gata cumparat.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca poti sa schimbi Wind cu Linux, dar avand in vedere intrebarea pe care tocmai ai pus-o... nu cred ca e cazul sa folosesti Linuxul.

De obicei se pune Linux pentru ca este free si nu are nevoie de licenta

Free dos daca lasi nu vei putea folosi la nimic pc ul

| RandomStudent explică (pentru suntserios):

Stiu dar pot instala windowsul de asta am adus vorba de free-dos

| tpuuser999 a răspuns:

Care e faza: Linux este un sistem de operare cu interfata grafica (nu intotdeauna, e configurabil), la fel ca Windows, pe care poti sa te dai pe net, sa lucrezi si sa te dai pe net. Problema lui principala e ca in loc sa fie unul singur (gen Windows7, Windows10, etc.), sunt cateva sute de distributii care se cearta intre ele si isi irosesc resursele. A doua problema ar fi ca nu iti merg multe jocuri si aplicatii de Windows pe el.

Poate fi schimbat cu Windows: da.

De ce e pus Linux si nu Windows: pentru ca Linux e gratuit si Windows costa intre 300 si 700 lei (plus sau minus).

De ce nu lasa FreeDOS: pentru ca FreeDOS nu are interfata grafica, asa ca pornesti calculatorul si iti apare un ecran negru la care poti sa scrii comenzi. Macar cu Linux poti sa pornesti Firefox sau Chrome si sa intri pe Facebook sau Instagram.