| RksRoxy a întrebat:

imi spuneti si mie care sunt cerintele la sistemul de operare Linux? Dau funda

Răspuns Câştigător
| semyy a răspuns:

În cazul sistemului de operare Linux este recomandat să utilizați versiunea suitei care vine direct cu sistemul de operare.

Pe sistemul de operare Linux urmatoarele sunt cerințele de instalare:

Kernel Linux 2.6.18 sau mai nou;
glibc2 2.5 sau mai nou;
gtk 2.10.4 sau mai nou;
PC compatibil cu arhitectura Pentium (Pentium III, Athlon sau mai nou e recomandat);
256 MB RAM (512 MB RAM recomandat);
Pentru istalare completă e recomandat să aveti 1, 5 GB spațiu liber;
X Server cu rezoluție minimă de 1024×768 (e rocomandat rezoluție superioară acesteia), cu minim 256 de culori;
Este recomandat Gnome 2.16 sau mai nou cu pachetele gail 1.8.6 şi at-spi 1.7 sau alte interfețe grafice compatibile (ex: KDE, sau altele).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista zeci de distributii de linux, fiecare cu cerintele lui, oricum in orice caz cerintele sunt mai mici ca un Windows xp

| stefydeea a răspuns:

Linux
În cazul sistemului de operare Linux este
recomandat să utilizați versiunea suitei care
vine direct cu sistemul de operare.
Pe sistemul de operare Linux urmatoarele sunt
cerințele de instalare:
Kernel Linux 2.6.18 sau mai nou;
glibc2 2.5 sau mai nou;
gtk 2.10.4 sau mai nou;
PC compatibil cu arhitectura Pentium (Pentium
III, Athlon sau mai nou e recomandat);
256 MB RAM (512 MB RAM recomandat);
Pentru istalare completă e recomandat să aveti
1, 5 GB spațiu liber;
X Server cu rezoluție minimă de 1024×768 (e
rocomandat rezoluție superioară acesteia), cu
minim 256 de culori;
Este recomandat Gnome 2.16 sau mai nou cu
pachetele gail 1.8.6 şi at-spi 1.7 sau alte
interfețe grafice compatibile (ex: KDE, sau
altele).